Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

S ľahostajným Jackom Nicholsonom nezamávala ani pravda o jeho rodičoch

26.04.2017 Je charizmatický, sexy a naše sympatie má aj preto, že väčšina jeho postáv vášnivo bojuje proti systému. Jack Nicholson (80).
S ľahostajným Jackom Nicholsonom nezamávala ani pravda o jeho rodičoch
8 fotografií v galérii
Syn Ray sa mu fyzicky veľmi podobá.
Autor fotografie: Getty Images

Odhodlanosť, zanietenosť, vášeň... Jeho herecký prejav mu priniesol okrem spektra iných ocenení sedem Zlatých glóbusov, jedenásť nominácií na Oscara, z ktorých tri premenil na sošku. Jack Nicholson, ktorý 22. apríla oslávil 80 rokov, pracoval s najlepšími svetovými režisérmi a zároveň sa s nimi hádal až do krvi. Pred štyrmi rokmi sa však rozhodol bez akýchkoľvek fanfár, v tichosti a nenápadne, odísť spred žiarivých hollywoodskych reflektorov. Dôvodom je zhoršujúca sa pamäť, sklamala ho, pretože už mu nedovolí učiť sa texty v scenároch.

Jeho posledným filmom tak ostáva romantická snímka Ako vieš? z roku 2010. Hoci väčšina jeho postáv je ovenčená pozitívnymi kritikami, jeho odchod do hereckého dôchodku, žiaľ, sprevádza tento menej podarený film, a to ich má na konte celkovo 65. Kritici hovoria o nude, premárnených hereckých šanciach a nedostatku emócií. Práve silné emócie sprevádzali celý jeho filmový a hlavne súkromný život.

Matka a sestra zároveň

Už jeho životný štart bol hodný spracovania na hollywoodsky trhák. Vyrastal v New Jersey v USA v rodine svojich starých rodičov v domnienke, že ide o jeho biologického otca a biologickú mamu. Na svet ho však priviedla June Nicholson, mala vtedy iba 17 rokov a celý svoj život vystupovala ako jeho staršia sestra. V úzkoprsej spoločnosti bohatej na predsudky by totiž bol jej status slobodnej matky neprijateľný. Na dôvažok mladú June viac lákala rozbehnutá kariéra tanečnice ako povinnosti matky.

Napriek tomu, že si užíva herecký dôchodok, stále púta pozornosť ľudí. 8 fotografií v galérii Napriek tomu, že si užíva herecký dôchodok, stále púta pozornosť ľudí. Zdroj: Getty Images

Jack sa pravdu o svojom pôvode dozvedel až ako dospelý muž, keď boli obidve dôležité ženy jeho života už mŕtve. Jeho ozajstná mama zomrela ako 43-ročná, podľahla rakovine. Pravdu vypátrali novinári v roku 1974, keď ho preslávil film Čínska štvrť. Mimochodom, ide o jednu z najlepších kriminálnych snímok 70. rokov, ktorú režíroval Roman Polanski. Vyslúžila si aj Oscara za najlepší scenár.

Herca, ktorého meno začínalo mať vo filmovom svete cveng, konfrontovala s realitou jeho údajná druhá sestra – teta – po tom, ako sa rodinné tajomstvo prevalilo v novinách. Reakcia hereckej legendy akoby kopírovala charakter jeho filmových postáv – navonok ľahostajná, pragmatická až arogantná. Novinárom povedal, že odhalený pôvod nie je pre neho dôležitý. Nezaujímal sa ani o to, kto je jeho biologickým otcom. „Stačí dať iba pomlčku medzi slovami matka a sestra,“ šokoval.

Štyri ženy naraz

Ženy poriadne miešali jeho osudovými kartami celý život. Bez okolkov hovorí, že mal v posteli približne dve tisícky mileniek a na vec ide bez zbytočného taktu. Boli časy, keď mal v posteli štyri ženy naraz a čím bol starší, tým mladšie milenky ho zaujímali. Ďalšie tvrdenie, ktoré by v útlocitnej spoločnosti vyvolalo červeň na tvári, je, že viagru používa iba vtedy, keď ide obšťastňovať minimálne dve ženy naraz.

Pred vyše desiatimi rokmi, kedy by mal už podľa niektorých vystupovať ako dôstojný dôchodca, dal na odovzdávaní Oscarov herečke Nicole Kidmanovej priamočiary návrh, hoci mala po boku vtedajšieho snúbenca. I keď si večný plejboj vyslúžil poriadnu hanbu, na druhej strane potvrdil svoju povesť búrliváka a sukničkára. V roku 2003 zase šokoval tvrdením, že by sa veľmi rád ocitol v posteli vedľa mladej Britney Spearsovej, keby vládal a nebol taký starý a unavený. Oficiálne má päť detí so štyrmi ženami. O ostatných sa len hovorí, že jednoducho sú. Taká je bilancia jeho legálnych zväzkov a milostných avantúr.

S Anjelicou Hustonou boli spolu sedemnásť rokov. 8 fotografií v galérii S Anjelicou Hustonou boli spolu sedemnásť rokov. Zdroj: Getty Images

Sladké manželstvo

Pre herectvo sa rozhodol po tom, čo ho trieda ocenila ako zabávača. Do továrne na sny prišiel doslova ako tulák a vo filmových ateliéroch začínal ako poslíček. V 60. rokoch účinkoval v nízkonákladových filmoch a po nociach písal scenáre. Vtedy sa oženil so svojou spolužiačkou z hereckej školy Sandrou Knightovou. „Bol starostlivý, milujúci manžel a otec a hlavne veľkorysý človek. Mali sme krásne a sladké manželstvo,“ hovorí herečka, čím dáva najavo, že hrubé slová a drsné spôsoby sú len jeho imidž. Z manželstva vzišla spoločná dcéra Jennifer, ktorá má dnes 54 rokov a živila sa ako modelka. Spolužitie dvoch začínajúcich hercov vydržalo šesť rokov.

Začiatkom 70. rokov prišla veľká osudová a životná romanca s ďalšou herečkou Anjelicou Hustonovou, u nás je známa ako Morticia z filmu Addams Family. Krátko predtým ešte stihol zažiť intenzívny vzťah s Michelle Phillipsovou, speváčkou z legendárneho zoskupenia Mamas & Papas.

S Anjelicou to bola láska plná búrlivých scén, rozchodov, návratov a Jackových bokoviek, ktoré mu jeho zamilovaná partnerka veľkoryso a trpezlivo odpúšťala. Tragédiou ich vzťahu bolo to, že Anjelica sa celé roky márne pokúšala otehotnieť a ako otvorene hovorila, tvrdo na tom pracovala. Zlom v sedemnásťročnom vzťahu nastal po tom, ako s ním otehotnela príležitostná herečka a barmanka Rebecca Broussard. Výsledkom sedemročného mileneckého vzťahu sú dve deti, syn a dcéra, ktorým sa aj dnes herec starostlivo venuje. Syn je, mimochodom, vernou kópiou svojho otca.

Kvôli postave vo filme Prelet nad kukučím hniezdom pobudol pár mesiacov na psychiatrii. 8 fotografií v galérii Kvôli postave vo filme Prelet nad kukučím hniezdom pobudol pár mesiacov na psychiatrii. Zdroj: Getty Images

Blázni a šialenci

Počas filmovej kariéry ho režiséri využívali najmä na postavy cynikov, arogantných chlapov a alkoholikov. Veľmi úspešne mu prischli aj blázni a šialenci. Odštartovala to snímka z roku 1975 Prelet nad kukučím hniezdom v réžii Miloša Formana. Excelentný herecký prejav mu vyniesol Oscara. Malý podvodník a zlodej ako pacient ústavu s chorobným odporom k disciplíne bol životným výkonom Jacka a aj vďaka nemu sa film s relatívne nízkym rozpočtom stal trhákom. Presvedčivý herecký koncert podal aj vďaka tomu, že pre svoju postavu niekoľko mesiacov pobudol v psychiatrickej liečebni.

A potom prišiel kultový horor Osvietenie, v ktorom sa z milujúceho otca zmenil na šialenca so sekerou v ruke, ktorý útočí na svoju rodinu. Podobne jeho postava Jokera z Batmana oplývala takým odporným úsmevom, ktorý hádam nikto vo filmovom svete nevymyslel. A vo filme Vlk ani nepotreboval masku.

Potom prišlo úsmevné odľahčenie v snímke Čarodejnice z Eastwicku, kde stvárnil síce odpudzujúceho vyslanca z pekla, no zároveň vcelku mužného a neodolateľného zvodcu. „Cítim sa šťastným, pretože neexistujú roly, ktoré by som nemohol hrať,“ povedal na margo svojej práce. Celosvetový úspech mu zaručila jeho tvrdohlavosť v práci, nepristupoval na žiadne kompromisy a robil všetko preto, aby ho nemohli ako herca zaškatuľkovať.

O deti, ktoré oficiálne priznal, sa vzorne stará. Na snímke s dcérou Lorraine. 8 fotografií v galérii O deti, ktoré oficiálne priznal, sa vzorne stará. Na snímke s dcérou Lorraine. Zdroj: Getty Images

Dôchodca, ktorý pribral

Ešte v 90. rokoch havaroval, bol opitý. Inokedy dostal záchvat zúrivosti, keď ho novinári požiadali, aby si dal dole tmavé okuliare, pretože ho chcú fotiť. „Keď mám okuliare, som Jack Nicholson. Bez nich som len tučný sedemdesiatnik,“ vyhlasoval. Do konfliktu sa dostal aj s policajtmi a v amoku rozbil okno na aute. Na večierkoch bol vždy opitý a nasledovali výčiny ako pálenie bankoviek či tanec pri striptízovej tyči. To všetko je už však minulosť.

Po tom, ako si herec zvolil oddych, médiá už o ňom píšu ako o dôchodcovi, ktorý pribral dvadsať kíl a ktorý trávi svoj voľný čas hlavne sledovaním športových prenosov. Muž, ktorý celý život bojoval proti konformizmu, dnes spí trinásť hodín denne, každé ráno si pohárom mlieka upokojí žalúdok, ktorému dávali roky zabrať litre alkoholu. Počas dňa hrá hlavne golf, medzitým si zdriemne a večer namiesto bujarých párty pozerá filmy. Je slobodný, pretože v živote sa iba jednej jedinej žene podarilo dotlačiť ho do manželského stavu.

Cíti sa však osamelý a tvrdí, že pravdepodobne zomrie sám. Veľmi rád by ešte zažil vzťah, ktorý môže byť aj romantický, neverí však, že sa to ešte stane. Na otázku, či by ešte stále rád videl po svojom boku len mladú ženu, ironicky odpovie, že v porovnaní s ním sú už všetky ženy mladé. „Boli chvíle, keď som sa cítil neodolateľný, dnes už to tak nie je a je mi z toho smutno.“ Pri spätnom pohľade na svoj život však nič neľutuje. Napriek bujarému životu, alkoholu či drogám je dnes svetová herecká legenda v relatívne dobrej forme, až na spomínanú pamäť, pretože ako hovorí: „Bez ohľadu na to, aký som bol zaneprázdnený, vždy som o seba dbal.“

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×