Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hrdý Egypťan so Slovenskom v srdci: Z našej krajiny chce priniesť to najlepšie domov do Egypta

03.04.2017 (13/2017) Jeho poznávacím znamením je široký úsmev a slovenský znak na tričku. Všetci naši turisti v Egypte ho poznajú a volajú ho Mišo. Ako sám tvrdí, už sa stáva celebritou aj u nás.
Hrdý Egypťan so Slovenskom v srdci: Z našej krajiny chce priniesť to najlepšie domov do Egypta
6 fotografií v galérii
Je vďačný kamarátom, ktorí ho pozývajú k sebe a ukazujú mu Slovensko.
Autor fotografie: Peter Brenkus

S Masoudom Metwally Ahmedom (34), teda s Mišom, sme sa mali stretnúť pred Prezidentským palácom. Mal iba skromnú požiadavku – na titulnej strane Života chcel mať uverejnenú svoju fotku s prezidentom Andrejom Kiskom. Chvíľu meškal a do telefónu povedal: „Prepáčte, ja som si myslel, že to o stretnutí hovoríte len tak. Ja som teraz v Nitre.“ Na chvíľu som stratila reč, no Masoud Mišo mi vzápätí so smiechom oznámil. „Som asi dvesto metrov od vás.“ Počas nášho rozhovoru som zistila, že Masoud je slnečný, veselý človek, pri ktorom nemôžete mať zlú náladu. Zrejme aj preto má na Slovensku toľko priateľov. Poslal nám ich podrobný zoznam, aj s miestami, odkiaľ pochádzajú. A tiež menoslov pedagógov z nitrianskej univerzity, ktorým ďakuje. Všetkým sa ospravedlňujeme, ale vymenovať ich nemôžeme, lebo tým by sa článok skončil. Mišo ich srdečne pozdravuje.

Porazili ste Talianov

Masoud sa so Slovákmi zoznámil počas rokov, keď robil v Egypte delegáta a turistického sprievodcu. „Mám vyštudovanú egyptológiu a cestovný ruch, dlho som žil v Šarm al Šajchu a pracoval pre niekoľko cestovných kancelárií,“ rozhovorí sa. Na univerzite mali na výber viacero jazykov, zvolil si kurz češtiny a slovenčiny. „Slováci ma zaujali, keď v roku 2010 hrali na majstrovstvách sveta vo futbale. Hovoril som si – čo to musí byť za krajina, keď vyhrali nad Talianmi vo futbale?!“smeje sa. Na internete je možné nájsť množstvo pochvalných reakcií od Slovákov, ktorí mu ďakujú za skvelý výklad aj za pomoc v rôznych situáciách. Meno Mišo mu prischlo ako skomolenina mena Masoud. Občas mu vraj dlho trvalo vysvetliť turistom, že on sa naozaj nevolá Michal.

Slovenskí turisti v Egypte Miša považovali za skvelého sprievodcu. 6 fotografií v galérii Slovenskí turisti v Egypte Miša považovali za skvelého sprievodcu. Zdroj: Archív M. M. A.

„Zistil som, že Slováci sú v mnohom podobní Egypťanom. Sú rovnako hrdí na svoju krajinu, radi sa zabávajú a úprimne hovoria, čo si myslia. Postupne mi čoraz viac začalo záležať na priateľstve medzi Slovenskom a Egyptom,“ tvrdí a myslí to vážne. Dnes má Masoud dokonca stránku v arabčine, na ktorej informuje svojich krajanov o dianí na Slovensku. Slováci mu postupne začali posielať alebo nosiť tričká so slovenskými znakmi či s názvami slovenských miest, vlajky a Masoud sa s nimi fotil. Slovenské symboly prezentoval pri egyptských pyramídach aj pri Červenom mori. „Kedysi som vôbec nevedel, čo je hokej, veď čo my môžeme hrať doma na piesku. Ale turisti stále spomínali hokej, hokej... Teraz, keď Slováci hrajú hokej, veľmi to prežívam, lebo to hrajú naši. Držím palce aj Čechom, ale až keď Slováci vypadnú. Robil som delegáta aj českým turistom a tí mi dokonca hovorili, že som ich zradil, keď som sa objavil v slovenskom hokejovom drese,“ smeje sa.

Ochorieš a zamrzneš

Masoud pochádza z egyptského mesta Kena, a keď študoval v Alexandrii, naskytla sa mu príležitosť ísť na magisterské štúdium na Slovensko do Nitry. „Vybral som si kulturológiu, pretože ma zaujíma teória a dejiny kultúry. A chcel som sa dozvedieť viac o Slovensku,“ hovorí. Mimochodom, jedna z jeho neterí sa volá Katka. Prehovoril brata na toto nearabské meno pre jeho dcérku, pretože vraj všetky Katky zo Slovenska, ktoré stretol, boli milé a pekné. Masoud je najmladšie dieťa svojich rodičov a jeho nápad vybrať sa niekam ďaleko do Európy sa im vôbec nepáčil.

Masoudovi záleží na priateľstve jeho vlasti so Slovenskom. 6 fotografií v galérii Masoudovi záleží na priateľstve jeho vlasti so Slovenskom. Zdroj: Archív M. M. A.

„Hovorili mi, že tam určite zamrznem, že tú zimu nevydržím, že ochoriem,“ smeje. „Počasie tu máte občas naozaj nanič, sneh je pre mňa katastrofa, ale dá sa to vydržať,“ konštatuje. Masoudovi sa, naopak, veľmi páči naša história. „Je tu krásna príroda a veľa nádherných historických pamiatok, takmer pri každom meste máte hrad,“ hovorí. Kamaráti z Popradu ho dokonca nahovorili na lyžovačku v Lopušnej doline. Masoud je veľmi hrdý na to, že sa lyžoval a prežil to v zdraví. „Mama mi hovorila, že keď počula, že sa idem lyžovať, celú noc nespala a modlila sa za mňa,“ smeje sa.

Študent spod Zobora

Masoud si váži pomoc Slovákov a tvrdí, že sa k nemu správajú veľmi pekne. „Chvalabohu, nepocítil som tu žiadnu nevraživosť ani rasizmus. Keď som pristál na letisku vo Viedni, zachránila ma slovenčina. Po nemecky neviem, a keď som začul na letisku váš jazyk, hovorím si – konečne rozumiem, hurá, Slováci! Nasmerovali ma na autobus do Bratislavy a potom do Nitry. Išli sme po diaľnici a nikde žiadne domy. Hovorím šoférovi – veď viem, že Slovákov je päť miliónov, tak kde sú? Vraj mám počkať do mesta, tam ich uvidím,“ smeje sa. Masoud v Nitre zažil po svojom príchode niekoľko humorných nedorozumení, ktoré ho na fakulte rýchlo zviditeľnili.

Životný príbeh prezidenta Kisku je podľa neho dôkazom, že všetko sa dá zvládnuť. 6 fotografií v galérii Životný príbeh prezidenta Kisku je podľa neho dôkazom, že všetko sa dá zvládnuť. Zdroj: Archív M. M. A.

„Keď som sa dostavil do školy, vedúci môjho odboru telefonoval a zisťoval, kde budem bývať. Povedal – aha, rozumiem, Zobor. Vyvalil som naňho oči – zobor je v arabčine jedna z najhorších nadávok. Hovorím si – prečo mi nadáva, čo som mu urobil? Až potom som zistil, že je to vrch nad Nitrou a bývať budem na ulici Pod Zoborom. Hanbil som sa potom mame nadiktovať svoju adresu. Keď naliehala, nakoniec som jej ju povedal a ona ma hneď zahriakla, ako sa to s ňou rozprávam. Inak viacero slovenských slov znie v našom jazyku ako nadávky. Keď som robil sprievodcu a hovoril som v autobuse po slovensky, nášho šoféra občas až myklo, lebo on počul nadávku,“ spomína. Podobný „trapas“ zažil na študijnom oddelení, kde mal ísť zistiť, či má Erazmus (študijný program), alebo nemá. „Pýtal som sa na to tých dám, čo tam sedeli a strašne sa smiali. Hovorím si – čo je na mne smiešne? Až neskôr som sa dozvedel, že som to zle vyslovil a oni počuli niečo iné, než som sa ich snažil opýtať,“ smeje sa už aj Masoud.

Budúci herec?

Dnes už v Nitre študuje rok aj štyri mesiace a v škole sa mu veľmi páči. „Som študent, ale občas ma zavolajú, aby som vystúpil na prednáške pre študentov z odboru blízkovýchodných štúdií alebo histórie, keď preberajú Egypt,“ rozpráva. Masoud chodí dvakrát do týždňa aj na slovenčinu pre cudzincov. Dokonca ho angažovali do televíznej súťaže Uhádni môj vek a iná televízia mu vzápätí ponúkla úlohu v scripted docu-reality show Policajné prípady. Hral tam zahraničného snúbenca, ktorého napadol otec jeho nastávajúcej. „Volá sa to Nepozvaný hosť a budú to vysielať v apríli. Našťastie, v skutočnosti sa tak na Slovensku necítim,“ hovorí Masoud s úsmevom. Veľký zážitok si odniesol zo stretnutia s prezidentom Kiskom, ktorý prišiel na nitriansku univerzitu a s ktorým má spoločnú fotografiu. (Na obálke nebude, prepáč, Mišo.) „Pýtal som sa ho, čo si myslí o slovensko-egyptských vzťahoch. Odpovedal mi veľmi otvorene a potešilo ma, keď dodal, že bol u nás dvakrát na dovolenke,“ hovorí Masoud.

S neterami a synovcom v Egypte. Najmenšia je, ako inak, Katka. 6 fotografií v galérii S neterami a synovcom v Egypte. Najmenšia je, ako inak, Katka. Zdroj: Archív M. M. A.

Ťavy a medvede

Hoci sa chystá na doktorandské štúdium, na Slovensku sa usadiť neplánuje. „Chcel by som sa vrátiť domov. Svoju budúcnosť vidím v Egypte. Zo Slovenska by som však chcel prinášať ku nám to, čo je u vás dobré. Napríklad to, ako Slováci dodržiavajú zákony. Ak si napríklad niekto aj na nejakej oslave vypije, volá si taxík. Nevidel som tu opitého človeka sadnúť si za volant, hoci viem, že sa to stáva.“

S Masoudom nemôžeme obísť ani tému slovenských dievčat. „Slovenské ženy sú veľmi krásne. Naozaj, sú výnimočné,“ vyjadrí sa úctivo. „V Egypte ich žije málo. A vôbec, tie by ste mohli vyvážať do sveta! Veď čo si budeme vymieňať? My vám ťavy a vy nám medvede?“ zavtipkuje. Do budúcnosti počíta s rodinou, nevie však zatiaľ, odkiaľ bude jeho manželka pochádzať. „Všetci sme ľudia. Občas sa cítim zvláštne, keď cestujem autobusom a ostatní sa na mňa pozerajú. Nikdy mi však nikto neublížil. Som šťastný, keď Slovákov stretávam v Egypte. Ja zase propagujem Slovensko medzi mojimi krajanmi, pretože mnohí o vašej krajine nevedia vôbec nič. A som rád, že ja sám ho môžem spoznávať,“ hovorí Mišo. Hrdý Egypťan, ktorý nosí Slovensko v srdci.

Rodičia sa o neho už neboja. Mysleli si však, že sneh na fotkách je soľ. 6 fotografií v galérii Rodičia sa o neho už neboja. Mysleli si však, že sneh na fotkách je soľ. Zdroj: Peter Brenkus


Zachránili dravca, ktorý na Slovensku takmer vyhynul: Pracujeme s vedou, nie so vžitými názormi
S mužom sa rozvádzame a začal byť agresívny, polícia tvrdí, že ho nemôže vykázať z bytu: majú pravdu?
Spieva vo Viedni, v Paríži i Londýne: Mrzelo ma, keď ma v SND nezobrali ani po tretíkrát

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×