Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Od školy som na materskej, starám sa o štyri deti, no už chcem prácu: Rodina ma nepodporuje, má pravdu?

29.03.2017 (13/2017) Rodina a deti fungujú dobre, ak je šťastná mama. Ak chcete, aby okolo vás všetko klapalo, hlavne musíte začať od seba.
Od školy som na materskej, starám sa o štyri deti, no už chcem prácu: Rodina ma nepodporuje, má pravdu?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Hneď po vysokej škole som otehotnela a doktorát som si robila ešte počas materskej. Mám štyri deti a jedno z nich si vyžaduje špeciálnu starostlivosť. Som momentálne na predĺženej rodičovskej dovolenke, ale uvažujem, že o rok by som si zohnala opatrovateľku. Mám preto neuveriteľné výčitky. Muž mi povedal iba: „Rob, ako myslíš.“ Svokra sa so mnou nerozpráva. Svoje deti milujem, ale musím sa realizovať aj ja. Inak sa zbláznim.

Jana

Odpovedá psychologička Mgr. Hana Bednaříková

Máte môj obdiv za štyri deti a ešte ste zvládli aj doktorát. Klobúk dolu. A k tomu jedno dieťa si vyžaduje špeciálnu starostlivosť... Nuž, isto máte dosť čo robiť celý deň, no verím, že vyťaženie je jednostranné, zamerané na deti a domácnosť. Asi nemáte práve veľa priestoru na rozvoj seba a svojich ambícií. Limit každého človeka je iný a verím, že ten váš musí byť dlhodobo prekročený pre jednostrannú záťaž. Určite odporúčam, aby ste si začali vytvárať priestor pre seba už teraz a plánovať, ako to všetko urobíte, aby ste mohli fungovať.

Predpokladám, že minimálne dve z detí sú už vo veku, že môžu pomáhať s domácimi prácami. Takisto s manželom by som sa snažila opakovane hovoriť o tom, aké je to pre vás dôležité a že potrebujete jeho podporu. Čo sa týka výčitiek... Poznám to a iste veľa žien vám dá za pravdu, že tieto pocity pozná rovnako. Lenže: rodina a deti fungujú dobre, ak je šťastná mama. Ak chcete, aby okolo vás všetko klapalo, hlavne musíte začať od seba. Rodine možno chvíľu potrvá, kým si zvykne, no časom to pôjde. Deti porastú a manžel bude tiež profitovať, ak budete šťastná. Proste zaraďte do potrieb rodiny a všetkých jej členov aj svoje potreby. Hovorte o svojich plánoch a predstavách s niekým, kto vás podporí. Začnite drobnými krokmi už teraz. Držím päste.


Svoje otázky psychologičke Mgr. Hane Bednaříkovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Andrea Vadkerti pracuje v Singapure ako koučka: Trápenie človeka je voľba, nie nevyhnutnosť
Dcéra sa vrátila z Mexika, kde sa jej narodilo dieťa, má nárok na príspevok pri narodení dieťaťa?
Exmanželka Lennyho Krevitza sa prechádza so somárom, jej mladší partner vyzerá ako bezdomovec

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×