Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Susedia premenili pozemky za dedinou na skládku: Naozaj si môžu na vlastnom robiť, čo chcú?

30.03.2017 (13/2017) Aj keď ide o súkromný pozemok, nemôže si majiteľ vyhadzovať odpad, kam sa mu chce. Zákon rieši zodpovednosť za nezákonné umiestnenie odpadu.
Susedia premenili pozemky za dedinou na skládku: Naozaj si môžu na vlastnom robiť, čo chcú?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Za našu dedinu, síce na súkromných pozemkoch, ale v lese, kam majú všetci prístup, vyvážajú obyvatelia obce odpad, pneumatiky, sutinu, sklo. Keď som na túto nezákonnú skládku odpadu upozornil úrad, odpovedali mi, že oni s tým nič nezmôžu. Sused sa mi smeje do očí, vraj na svojom pozemku môže pokojne skladovať aj rádioaktívny odpad. Je to tak? Veď znečisťuje lesy! Kto je povinný odpad odstrániť? Mám pocit, že ľuďom už vôbec nezáleží na tom, kde žijú.

Milan 

Odpovedá advokát JUDr. Michal Rampášek, Advokátska kancelária HAVLÁT & PARTNERS

Podľa zákona o odpadoch sa zakazuje uložiť alebo ponechať odpad na inom mieste ako na mieste na to určenom. To znamená, že aj keď ide o súkromný pozemok, nemôže si majiteľ vyhadzovať odpad, kam sa mu chce. Zákon rieši zodpovednosť za nezákonné umiestnenie odpadu. Oznámiť nezákonné umiestnenie odpadu môže akákoľvek fyzická alebo právnická osoba príslušnému orgánu štátnej správy – na príslušný okresný úrad, Slovenskej inšpekcii životného prostredia, alebo na ministerstvo životného prostredia, alebo obci, v ktorej územnom obvode sa táto nehnuteľnosť nachádza. Na podklade oznámenia príslušný orgán štátnej správy overí, či rozsah nezákonne umiestneného odpadu nasvedčuje, že bol spáchaný trestný čin a vydá o tom odborné vyjadrenie.

Na základe uvedeného sa vec buď ďalej oznámi orgánom činným v trestnom konaní, alebo, ak by sa nezistili skutočnosti nasvedčujúce tomu, že bol spáchaný trestný čin, začne sa konanie o určenie zodpovednej osoby. V tomto konaní sa zisťuje, či vlastník nehnuteľnosti, na ktorej došlo k nezákonnému umiestneniu odpadu, zanedbal povinnosť urobiť všetky opatrenia na ochranu svojej nehnuteľnosti. Osoba určená ako zodpovedná za nakladanie s nezákonne umiestneným odpadom je povinná zabezpečiť zhodnotenie alebo zneškodnenie tohto odpadu na vlastné náklady. Ak sa nezistí zodpovedná osoba, zabezpečí zhodnotenie alebo zneškodnenie odpadu obec, na ktorej území bol umiestnený, ak ide o komunálne alebo drobné stavebné odpady, alebo príslušný orgán štátnej správy, ak ide o iné odpady.


Svoje otázky advokátovi JUDr. Michalovi Rampáškovi môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Andrea Vadkerti pracuje v Singapure ako koučka: Trápenie človeka je voľba, nie nevyhnutnosť
Dcéra sa vrátila z Mexika, kde sa jej narodilo dieťa, má nárok na príspevok pri narodení dieťaťa?
Exmanželka Lennyho Krevitza sa prechádza so somárom, jej mladší partner vyzerá ako bezdomovec

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×