Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vadí im, že nemám prácu, no komfort, ktorý im vytváram, prehliadajú: Ako rodine otvoriť oči?

01.04.2017 (13/2017) Niekto mieri z domácnosti von, vy zas možno potrebujete práve viac kotviť doma. Obidva procesy sú pochopiteľné.
Vadí im, že nemám prácu, no komfort, ktorý im vytváram, prehliadajú: Ako rodine otvoriť oči?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

V práci som dostala výpoveď a neviem si u nás na východe nájsť normálne platenú prácu. Už takmer rok som doma, občas idem na brigádu a tým sa to končí. Pre peniaze vládne u nás veľká nervozita. Na druhej strane, muž aj deti majú doma servis, o ktorom sa im, kým som pracovala, nesnívalo. Peniaze nie sú všetko. Ale ako ich donútiť, aby sa nad tým zamysleli?

Martuška

Radí psychologička Mgr. Hana Bednaříková

Rozumiem, že situácia na pracovnom trhu, najmä na východe Slovenska, je ťažká. Viem si predstaviť, že asi v rodinnom rozpočte váš príjem chýba a nervozita je prítomná. Záťaž zárobku je teraz len na manželovi. Ako to prežíva? Rozprávate sa o tom, aké má kto predstavy? A aké sú vaše potreby? Ak tomu dobre rozumiem, ak by ste si mali vybrať vy, tak teraz ste sa našli v tom byť doma. Že vlastne možno po tých rokoch práce si teraz užívate starostlivosť o rodinu a domácnosť. Máte viac času na šetrnejšie hospodárenie, máte pokoj na veci, ktoré ste predtým nestíhali a neminiete toľko, ako keď ste pracovali, aj keď to asi nevyrovná tú sumu, ktorú ste zarobili.

Peniaze však nie sú všetko. Neviem, ako tesný máte rozpočet, či ste teraz na hranici existencie, alebo by ste s rozumným plánovaním takto vedeli nejaký čas fungovať. To si treba otvorene s manželom vysvetliť a naplánovať. A ako ich donútiť, aby sa nad tým zamysleli? Nuž tak, že napríklad jeden deň nachystáte parádnu večeru, zvoláte všetkých ku stolu a poviete im, čo prežívate, čo by ste potrebovali a ako si to predstavujete a poprosíte ostatných členov domácnosti o súčinnosť. Dôležité je zladiť potreby všetkých členov rodiny, teda aj vaše. Niekto mieri z domácnosti von, vy zas možno potrebujete práve viac kotviť doma. Obidva procesy sú pochopiteľné.


Svoje otázky psychologičke Mgr. Hane Bednaříkovej môžete posielaťna e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Exmanželka Lennyho Krevitza sa prechádza so somárom, jej mladší partner vyzerá ako bezdomovec
Králi bez koruny: jeleňom môže za 4 mesiace na hlave narásť parožie vážiace aj 10 kilogramov
Hovädzie plátky s plackami

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×