Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Biologický otec nejaví o svojho syna záujem: Ako si ho môže osvojiť nový partner?

28.03.2017 (12/2017) Osvojenie je radikálnym zásahom do vzťahu rodiča a dieťaťa, a preto sa vyžaduje aj súhlas rodiča dieťaťa, ktorý sa vzdáva rodičovských práv.
Biologický otec nejaví o svojho syna záujem: Ako si ho môže osvojiť nový partner?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: iStock

Rozviedla som sa a chcem, aby si môj súčasný partner osvojil môjho syna. Už dlhé roky sa o neho stará ako o vlastného a jeho biologický otec o neho nejaví záujem.

Petra

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Záhradníková

Pri osvojovaní je potrebné naplniť podmienky, ktoré stanovuje zákon o rodine. Na to, aby si váš partner mohol osvojiť vášho syna, je potrebné, aby bol vaším manželom. Aj keď táto podmienka je diskutabilná a stanoviská k nej sa líšia, zákon o rodine stanovuje, kto môže byť osvojiteľom a jedným z nich je manžel rodiča dieťaťa. Osvojiť maloleté dieťa si môže manžel, ktorý žije s rodičom dieťaťa v manželstve. Ide o tzv. nepravé osvojenie, pri ktorom dieťa neprichádza do novej rodiny, ale už s budúcim osvojiteľom žije v jednej domácnosti. Takýmto osvojením prichádza iba k zmene jeho právneho stavu.

Osvojenie manželom rodiča dieťaťa si vyžaduje súhlas druhého manžela, vo vašom prípade pôjde o váš súhlas ako matky dieťaťa. Osvojenie je radikálnym zásahom do vzťahu rodiča a dieťaťa, a preto sa vyžaduje aj súhlas rodiča dieťaťa, ktorý sa vzdáva rodičovských práv. V prípade, ak by otec vášho dieťaťa neudelil súhlas, ide o dôvod pre zamietnutie návrhu na osvojenie dieťaťa. Súhlas rodiča sa nevyžaduje, ak počas najmenej šiestich mesiacov neprejavil rodič dieťaťa skutočný záujem o dieťa a v prejavení záujmu mu nebránila žiadna prekážka, alebo ak počas najmenej dvoch mesiacov po narodení dieťaťa neprejavil o dieťa žiadny záujem a nebránila mu v tom žiadna prekážka, alebo ak dal súhlas vopred bez vzťahu k určitému osvojiteľovi. O osvojení rozhoduje súd. 


Svoje otázky advokátke JUDr. Jarmile Zahradníkovej môžete posielaťna e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk


Andrea Vadkerti pracuje v Singapure ako koučka: Trápenie človeka je voľba, nie nevyhnutnosť
Dcéra sa vrátila z Mexika, kde sa jej narodilo dieťa, má nárok na príspevok pri narodení dieťaťa?
Exmanželka Lennyho Krevitza sa prechádza so somárom, jej mladší partner vyzerá ako bezdomovec

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×