Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Prišiel som o prácu a nezvládam manželke platiť výživné: Môže ma súd prinútiť predať byt?

27.03.2017 (12/2017) Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samy sa živiť.
Prišiel som o prácu a nezvládam manželke platiť výživné: Môže ma súd prinútiť predať byt?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Prišiel som o prácu, preto nemôžem manželke platiť výživné 1 000 eur ako doteraz. Môže ma súd prinútiť predať byt, len aby som mohol platiť výživné v pôvodnej výške? Vôbec neviem, ako mám postupovať.

Jozef

Odpovedá advokát JuDr. Michal Rampášek, Advokátksa kancelária HAVLÁT & PARTNERS

Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samy sa živiť. Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Výživné má pritom prednosť pred inými výdavkami rodičov. Pokiaľ sa výživné platí bez existencie rozhodnutia súdu druhému rodičovi alebo priamo plnoletému dieťaťu, je výška výživného na vzájomnej dohode rodiča a oprávnenej osoby. Ak však výživné určí súd rozhodnutím a túto súdom určenú výšku už povinný rodič neskôr nie je schopný platiť, je potrebné obrátiť sa na súd s návrhom na zníženie výživného. Ak považujete súdom určené výživné za neprimerané vzhľadom na vaše pomery, je potrebné podať príslušný návrh na súd. V tomto prípade pôjde o zníženie výšky výživného tak, aby výška výživného zodpovedala vašim schopnostiam a pomerom.

Súd bude posudzovať najmä to, aké sú schopnosti, možnosti a majetkové pomery otca a matky, porovná doteraz uhrádzanú výšky výživného s navrhovanou sumou. Návrh sa podáva na súd, v ktorého obvode má dieťa bydlisko. V návrhu špecifikujte, v čom sa vaše možnosti a schopnosti zmenili. K návrhu priložte dôkazy odôvodňujúce zníženie výšky výživného. Je to napríklad výpoveď z vášho predchádzajúceho pracovného pomeru, doklad o súčasnom príjme, doklady o nákladoch na vedenie domácnosti a podobne. Vaša vyživovacia povinnosť k dieťaťu v pôvodnej výške trvá až do nového rozhodnutia súdu. Pokiaľ súd o zmene výšky výživného nerozhodne, ste i naďalej povinný platiť výživné podľa existujúceho súdneho rozhodnutia. Podľa zákona o rodine platí, že ak dôjde k zrušeniu alebo zníženiu výživného pre maloleté dieťa za uplynulý čas, spotrebované výživné sa nevracia, teda pri znížení výživného pre maloleté dieťa si povinný rodič nemôže zúčtovať preplatené sumy na bežné výživné.


Svoje otázky advokátovi JUDr. Michalovi Rampáškovi môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk 

 

Andrea Vadkerti pracuje v Singapure ako koučka: Trápenie človeka je voľba, nie nevyhnutnosť
Dcéra sa vrátila z Mexika, kde sa jej narodilo dieťa, má nárok na príspevok pri narodení dieťaťa?
Exmanželka Lennyho Krevitza sa prechádza so somárom, jej mladší partner vyzerá ako bezdomovec

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×