Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Dcéra pred vyučovaním dostane teplotu a zvracia, môže byť chorá zo stresu?

22.03.2017 Naše telo a psychika úzko spolupracujú a v prípade, že sme vystavení silnému stresu, telo začne vysielať varovné signály.
Dcéra pred vyučovaním dostane teplotu a zvracia, môže byť chorá zo stresu?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Je možné, aby malo 14-ročné dievča pred vyučovaním taký stres, že dostane teplotu a vracia? Už niekoľkokrát sa stalo, že v pondelok ráno jej náhle prišlo zle a vracala. Máme podozrenie, že je to psychického pôvodu.

Magda

Radí psychológ Mgr. Miroslav Zahumenský

Možných telesných reakcií na stres je veľa. Napríklad bolesti brucha, ťažkosti s dýchaním, tlak až bolesť v hlave, nadmerné potenie a tras častí tela, sucho v ústach, závrat, ale aj zvýšená teplota, nauzea alebo vracanie. Naše telo a psychika úzko spolupracujú a v prípade, že sme vystavení silnému stresu, telo začne vysielať varovné signály. Upozorňuje na to, aby sme sa stresu vyhli a dostali sa do rovnováhy. A tu je veľký problém, pretože to často nie je možné. Občas sa dá zo stresujúcej situácie dostať, ale niekedy nie. Ak je stres spôsobený nejakým problémom v kolektíve a dieťa v ňom trávi päť dní v týždni, vyhnúť sa mu môže len tak, že bude blicovať, alebo pôjde k lekárovi, aby sa vyhlo škole. To však nie je pre každú povahu.

Po dlhšom trvaní stresu sa symptómy opakujú, predlžujú, zintenzívňujú, alebo sa začnú objavovať aj mimo stresujúcej situácie. Poprípade sa zmenia, chronifikujú a začnú vytvárať obraz, povedzme úzkostnej poruchy. Zistenie príčiny, ktorá vytvára stres, a nastolenie rovnováhy je prvou a žiaducou úlohou. V prípade dieťaťa, ktoré však často netuší, čo sa deje, je to zložité. Potrebuje pomoc rodiča, ktorý zistí príčinu, a dá tomu rozumný rámec. Vysvetlí, čo sa deje, ochráni a ukáže dieťaťu cestu, ako sa tomu dá pomôcť. To znamená, že si aj niečo naštuduje a ponúkne vhodným spôsobom návštevu odborníka.


Svoje otázky psychológovi Mgr. Miroslavovi Zahumenskému môžete posielaťna e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Andrea Vadkerti pracuje v Singapure ako koučka: Trápenie človeka je voľba, nie nevyhnutnosť
Dcéra sa vrátila z Mexika, kde sa jej narodilo dieťa, má nárok na príspevok pri narodení dieťaťa?
Exmanželka Lennyho Krevitza sa prechádza so somárom, jej mladší partner vyzerá ako bezdomovec

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×