Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Sťažnosť na exekútora nám zamietli, aj keď predtým priznali, že porušil zákon! Čo máme robiť?

20.03.2017 (11/2017) Pri výkone exekučnej činnosti je súdny exekútor povinný postupovať v súlade s ustanoveniami Exekučného poriadku.
Sťažnosť na exekútora nám zamietli, aj keď predtým priznali, že porušil zákon! Čo máme robiť?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Čo máme robiť? Exekútor nám násilím vnikol do domu bez prítomnosti nezávislej osoby, ako káže zákon. Sťažoval som sa na komoru exekútorov a odpísali mi, že aj napriek tomu, že porušil paragraf, postupoval v súlade so zákonom. Nedalo mi to a napísal som znova a odpísali mi, že som sa mal sťažovať v zákonnej lehote.

Emil

Odpovedá advokát JUDr. Michal Rampášek, Advokátska kancelária HAVLÁT & PARTNERS

Pri výkone exekučnej činnosti je súdny exekútor povinný postupovať v súlade s ustanoveniami Exekučného poriadku. Ak máte podozrenie, že súdny exekútor konal v rozpore so zákonom, máte podľa Exekučného poriadku právo podať na postup súdneho exekútora sťažnosť priamo Slovenskej komore exekútorov, ktorá je povinná každú takúto sťažnosť vybaviť. Sťažnosť je potrebné podať písomne, alebo ju môžete podať ústne do zápisnice. V sťažnosti je vždy potrebné uviesť všetky okolnosti prípadu a skutočnosti, na základe ktorých si myslíte, že súdny exekútor porušil svoje povinnosti podľa Exekučného poriadku. Komora je povinná vybaviť sťažnosť na činnosť exekútora bezodkladne, najneskôr do dvoch mesiacov odo dňa jej doručenia. Túto lehotu možno predĺžiť, ak v jej priebehu nemožno zabezpečiť podklady na riadne vybavenie sťažnosti; o tejto skutočnosti musí byť sťažovateľ upovedomený.

Exekútor, proti ktorému sťažnosť smeruje, má právo vyjadriť sa o sťažnosti, podať vysvetlenia a poskytnúť dôkazy. Ak je to na včasné a riadne vybavenie sťažnosti potrebné, možno sťažovateľa vypočuť, ako aj osoby, ktoré môžu prispieť k prešetreniu sťažnosti. O spôsobe vybavenia sťažnosti musí byť sťažovateľ písomne upovedomený. Ak si myslíte, že sťažnosť nebola komorou riadne a včas vybavená, môžete požiadať ministerstvo spravodlivosti o prešetrenie vybavenia vašej sťažnosti komorou.

Je zrejmé, že komora pravdepodobne nesprávne vybavila vašu sťažnosť. Preto vám odporúčam, aby ste požiadali ministerstvo spravodlivosti o prešetrenie vybavenia vašej sťažnosti. V tejto žiadosti podrobne opíšte predmet samotnej vašej sťažnosti, ako aj priebeh jej vybavenia zo strany komory, prípadne pripojte doterajšiu vašu písomnú korešpondenciu s komorou.


Svoje otázky advokátovi JUDr. Michalovi Rampáškovi môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Andrea Vadkerti pracuje v Singapure ako koučka: Trápenie človeka je voľba, nie nevyhnutnosť
Dcéra sa vrátila z Mexika, kde sa jej narodilo dieťa, má nárok na príspevok pri narodení dieťaťa?
Exmanželka Lennyho Krevitza sa prechádza so somárom, jej mladší partner vyzerá ako bezdomovec

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×