Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Povahovo rozdielne dvojčatá: Vládne medzi nimi silná súrodenecká rivalita. Ako takýto vzťah riešiť?

19.03.2017 (11/2017) Súrodenecká rivalita je úplne normálna. Ak nehrozí fyzické ublíženie, alebo sa nedeje nejaké ponižujúce správanie, tak určitá miera hašterenia a aj klbčenia je bežná.
Povahovo rozdielne dvojčatá: Vládne medzi nimi silná súrodenecká rivalita. Ako takýto vzťah riešiť?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock‎

Máme vnúčatká, 8-ročné dvojčatá. Sú veľmi šikovné, ale úplne rozdielne, aj výzorovo, aj povahovo. Bolek je pokojný, o všetkom dumá, muche by neublížil – neškodný dobráčisko. Lolek naopak. Bolka často bije, čímkoľvek a kedykoľvek, bez príčiny. Je medzi nimi silná súrodenecká rivalita. Ako takýto vzťah riešiť?

babička

Radí psychologička Mgr. Hana Bednaříková

Z vášho pekného listu je cítiť, že ste na vnúčatá a deti hrdá a chcete pre ne to najlepšie. Je zaujímavé, že chlapci sú takí rozdielni, majú rozdielny temperament, čo tiež môže prispievať k napätiu medzi nimi. Je možné, že Lolek má viac viditeľnú potrebu pozornosti rodičov. Keďže píšete, že sú to inteligentní chlapci, dá sa s nimi o týchto veciach už rozprávať. Najprv zvlášť, spýtať sa Lolka (aj Bolka), či ho niečo trápi, hnevá, v tomto veku by to už mohol vedieť svojimi detskými slovami celkom zadefinovať. Zároveň mu jasne povedať a dodržať, že útočenie, kde hrozí reálne ublíženie, nebude tolerované. Pokúsiť sa sprostredkovať niečo, kde by chlapci mali aktivitu, pri ktorej sa cítia komfortne a radostne, čo by podporilo ich vzťah.

V tomto veku už deti môžu byť vedené k debatám, rodinným rozhovorom, kde sa členovia rodiny rozprávajú, ako sa majú, aby sa naučili vyjadrovať, čo cítia, čo by potrebovali, čo zažili. To je životná zručnosť, ktorá sa im aj neskôr v živote veľmi zíde a je podceňovaná tak vo výchove v rodine, ako aj v škole. Samozrejme, súrodenecká rivalita je úplne normálna. Ak nehrozí fyzické ublíženie, alebo sa nedeje nejaké ponižujúce správanie, tak určitá miera hašterenia a aj klbčenia je bežná. Deti sa postupne učia, ako spracovávať konflikty a vytvoria si konštruktívne spôsoby riešenia. Rodičia môžu sprostredkovať medzi deťmi rozhovor, kde uzavrú vzájomnú dohodu, každý ponúkne jeden ústretový krok k tomu druhému. No a potom je fajn, aby okrem spoločného času trávili obaja čas s rodičmi aj samostatne, aby mal každý svoju chvíľku s mamou či s tatom. Aby cítili, že majú čas, že je im venovaná pozornosť jednotlivo a špeciálne. To pomôže znížiť napätie a rivalitu.


Svoje otázky psychologičke Mgr. Hane Bednaříkovej môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Andrea Vadkerti pracuje v Singapure ako koučka: Trápenie človeka je voľba, nie nevyhnutnosť
Dcéra sa vrátila z Mexika, kde sa jej narodilo dieťa, má nárok na príspevok pri narodení dieťaťa?
Exmanželka Lennyho Krevitza sa prechádza so somárom, jej mladší partner vyzerá ako bezdomovec

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×