Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Okradol nás! Brat hneď po maminej smrti vybral z jej účtu peniaze, ako ich vymôžeme späť?

14.03.2017 (10/2017) Okamihom, kedy prechádza majetok poručiteľa na dedičov, je moment smrti poručiteľa.
Okradol nás! Brat hneď po maminej smrti vybral z jej účtu peniaze, ako ich vymôžeme späť?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: iStock

Zistili sme, že niekto vybral z účtu mojej mamy po jej smrti peniaze. Bol to pravdepodobne brat, ktorý mal jej PIN kód. Ako môžem vymôcť peniaze späť? Ako sa zvyčajne postupuje po úmrtí a ako sa nakladá s účtom zomretého?

Emil

Odpovedá advokát JUDr. Michal Rampášek, Advokátska kancelária HAVLÁT & PARTNERS

Do dedičstva patria aj účty, vklady alebo vkladné knižky s kreditným zostatkom, cenné papiere, podielové listy či obsah bezpečnostných schránok. Okamihom, kedy prechádza majetok poručiteľa na dedičov, je moment smrti poručiteľa. Dedičské konanie sa začína tak, že matrika oznámi úmrtie súdu a súd začne konanie o dedičstve aj bez návrhu, len čo sa dozvie, že niekto zomrel. V momente, keď sa banka hodnoverne dozvie o smrti poručiteľa, mala by najmä z dôvodu vzniku škôd zabezpečiť blokovanie možnosti výberov a prevodov. Uvedené možnosti majú banky dohodnuté v zmluvách, respektíve v obchodných podmienkach. V prípade úmrtia klienta banky však neexistuje jednotná právna úprava postupu bánk. Notár je však povinný zistiť, aký majetok zostal po poručiteľovi. Túto povinnosť si notár splní zaslaním dopytov do bánk, aby získal informácie o tom, či mal poručiteľ v banke nejaký produkt a informácie o hodnote takéhoto majetku. V prípade vlastníctva účtu, vkladu alebo vkladnej knižky banka súdnemu komisárovi oznámi zostatok, ktorý bol na účte, vklade alebo vkladnej knižke ku dňu smrti poručiteľa. Dedia sa finančné prostriedky vo výške, v akej boli na účte v deň poručiteľovej smrti a príslušenstvo týchto pros­triedkov.

Z uvedeného vyplýva, že aj keď by došlo k výberu finančných prostriedkov v čase po úmrtí poručiteľa, v rozhodnutí o dedičstve sa vychádza len z výšky zostatku na účte ku dňu úmrtia. Teda táto suma je aj v rozhodnutí o dedičstve prípadne rozdelená medzi dedičov. Ak však finančné prostriedky na účte chýbajú, je na dotknutých dedičoch, aby sa domáhali vydania zvyšku dedičstva od toho, kto uvedené finančné prostriedky vybral, a to výz­vou na zaplatenie a potom prípadne návrhom na súd na vydanie bezdôvodného obohatenia.


Svoje otázky advokátovi JUDr. Michalovi Rampáškovi môžete posielať na e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Andrea Vadkerti pracuje v Singapure ako koučka: Trápenie človeka je voľba, nie nevyhnutnosť
Dcéra sa vrátila z Mexika, kde sa jej narodilo dieťa, má nárok na príspevok pri narodení dieťaťa?
Exmanželka Lennyho Krevitza sa prechádza so somárom, jej mladší partner vyzerá ako bezdomovec

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×