Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Problémy s pubertiačkou: Dcéra nám stále klame a pristihli sme ju aj, ako nám kradne peniaze!

10.03.2017 (10/2017) O vnútornom svete našich pubertálnych detí toho spravidla veľa nevieme. Jednak sme ako rodičia sami zavalení rôznymi bremenami, jednak si deti vytvárajú vlastný svet, svoju intimitu, v ktorej nás nechcú.
Problémy s pubertiačkou: Dcéra nám stále klame a pristihli sme ju aj, ako nám kradne peniaze!
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Zistili sme, že naša pubertálna dcéra nám kradne peniaze. Vždy nenápadne, ani by sme si nič nevšimli, ale raz sme ju pris­tihli. Nerešpektuje naše zákazy, klame nám priamo do očí. Nikdy to nerobila, prizná sa len pri priamej konfrontácii, keď na ňu zatlačíme. Čo s ňou?

Hana

Radí psychológ Mgr. Miroslav Zahumenský

Kradnutie je veľmi starý a odnepamäti riešený problém sociálneho zlyhávania, ku ktorému však máme vypracovaný veľký diel sympatií a porozumenia. Väčšinou sa kradnutie riešilo rôznymi trestami, ktoré keď nepomáhali, pristúpilo sa ku klátiku so sekerkou. Pri vlastných deťoch je to najzložitejšie, tu nevieme nájsť správne riešenie, aký dať trest a či ho dať vôbec. Máme pocity viny, hľadáme, kto to pokazil, neadekvátne sa vyhrážame, zmietame sa medzi láskou a hnevom. Keďže ide o pubertálne dieťa, problém je už troška vážnejší ako u predškolákov. O vnútornom svete našich pubertálnych detí toho spravidla veľa nevieme. Jednak sme ako rodičia sami zavalení rôznymi bremenami, jednak si deti vytvárajú vlastný svet, svoju intimitu, v ktorej nás nechcú. Preto je najdôležitejšie objaviť, čím je dieťa nútene k takémuto správaniu. Je to omnoho zložitejšie, ako sa zdá. Siahodlhými a nekonečnými rozhovormi to väčšinou nejde. V puberte už má mnoho rodičov a detí ustálený vzorec komunikácie, ktorý spoľahlivo narušuje snahy dostať sa hlbšie k pravde do sveta nášho dieťaťa. Preto môže byť psychológ užitočný pri takomto probléme. Oslobodený od rolí a vzorcov v rodine môže zistiť, čo je za braním peňazí a môže zmeniť správanie, ktoré ubližuje všetkým.

Za braním peňazí sa môže skrývať veľa problémov – sociálne zlyhávanie s vrstovníkmi a snaha kompenzovať to „úplatkami“, šikana, problémy s drogami, absencia istej miery vreckového, finančná núdza rodiny, až po skutočnú poruchu impulzov alebo poruchu socializovaného správania. Dôležité je nerobiť na úvod nerozmyslené vyhrážanie polepšovňami a basami. Stratíte v okamihu dôveryhodnosť a riešenie sa zmení na frašku. Nemusíte sa báť, že z vašej dcéry vyrastie rovno asociál. Pokúste sa otvoriť tajomstvo, ktoré chráni toľkými klamstvami, a ak to nepôjde, nebojte sa požiadať o pomoc.


Svoje otázky psychológovi Mgr. Miroslavovi Zahumenskému môžete posielaťna e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Andrea Vadkerti pracuje v Singapure ako koučka: Trápenie človeka je voľba, nie nevyhnutnosť
Dcéra sa vrátila z Mexika, kde sa jej narodilo dieťa, má nárok na príspevok pri narodení dieťaťa?
Exmanželka Lennyho Krevitza sa prechádza so somárom, jej mladší partner vyzerá ako bezdomovec

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×