Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zúfalá matka: Denne opatrujem svoju postihnutú dcéru a už naozaj nevládzem! Mám nárok na pomoc?

09.03.2017 (10/2017) Cieľom odľahčovacej služby je zabezpečiť, aby si opatrujúca osoba mohla oddýchnuť pre udržanie fyzického a psychického zdravia.
Zúfalá matka: Denne opatrujem svoju postihnutú dcéru a už naozaj nevládzem! Mám nárok na pomoc?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Denne opatrujem svoju postihnutú dcéru a už naozaj nevládzem. Som v koncoch! Kamarátka mi povedala, že obecný úrad mi môže poskytnúť odľahčovaciu službu. Čo to je a aké sú podmienky?

Klára

Odpovedá advokátka JUDr. Jarmila Zahradníková

Odľahčovacia služba je sociálna služba, ktorá vám môže byť poskytnutá v súvislosti s opatrovaním dcéry. Na základe tejto služby bude dcére poskytnutá alebo zabezpečená sociálna služba v období, keď sa nebudete môcť o dcéru starať napríklad z dôvodu nevyhnutného zotavenia sa. Cieľom tejto služby je zabezpečiť, aby ste si ako opatrujúca osoba mohli oddýchnuť pre udržanie fyzického a psychického zdravia. Službu možno poskytnúť najviac 30 dní v kalendárnom roku. Nevyčerpané dni sa do ďalšieho kalendárneho roka neprenášajú.

O poskytnutie odľahčovacej služby musíte požiadať na vašom obecnom úrade. K žiadosti treba predložiť najmä právoplatné rozhodnutie úradu práce o priznaní peňažného príspevku za opatrovanie a posudok úradu práce o odkázanosti na peňažný príspevok za opatrovanie v dôsledku ťažkého zdravotného postihnutia dcéry. Taktiež musíte uviesť, o aký druh sociálnej služby vo vzťahu k opatere dcéry máte záujem. Musíte teda uviesť, či máte záujem o terénnu, ambulantnú alebo pobytovú sociálnu službu a v akom dennom rozsahu máte o ňu záujem. O platbe za túto službu je potrebné informovať sa na vašom obecnom úrade, pretože každá obec má platby nastavené individuálne a výška úhrady za odľahčovaciu službu tiež závisí od druhu poskytnutej sociálnej služby.


Svoje otázky advokátke JUDr. Jarmile Zahradníkovej môžete posielaťna e-mailovú adresu odbornici@zivot.sk

 

Andrea Vadkerti pracuje v Singapure ako koučka: Trápenie človeka je voľba, nie nevyhnutnosť
Dcéra sa vrátila z Mexika, kde sa jej narodilo dieťa, má nárok na príspevok pri narodení dieťaťa?
Exmanželka Lennyho Krevitza sa prechádza so somárom, jej mladší partner vyzerá ako bezdomovec

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×