Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Ľadový kráľ: Z nápadu Frederica Tudora sa všetci smiali, on na ňom zarobil milióny!

07.02.2017 (5/2017) Boston 1806. Z Frederica Tudora sa smeje celé mesto, keď nechal vyrúbať osemdesiat ton ľadu zo zamrznutých jazier severnej Ameriky a viezol ho na ostrov Martinik, aby ho tam predal.
Ľadový kráľ: Z nápadu Frederica Tudora sa všetci smiali, on na ňom zarobil milióny!
8 fotografií v galérii
Spracovanie ľadu na rieke Hudson v roku 1870.
Autor fotografie: Getty Images

Dúfame, že táto záležitosť nebude veľmi klzká, napísali ironicky miestne noviny. No napokon to bol Tudor, kto sa smial posledný, a preto aj najlepšie.

Dnes stačí otvoriť chladničku a nápoj s ľadom alebo fľaša studeného piva sú na dosah ruky. Ešte na začiatku 19. storočia však bola konzumácia nápojov chladených ľadom považovaná za veľký prepych, ktorý si mohli dovoliť iba tí najbohatší. O to, že sa z pôvodného luxusu stala vec dennej spotreby, sa najviac zaslúžil Američan Frederic Tudor. Na vtedajšie pomery prišiel s bizarným nápadom – chcel nadobudnúť majetok na obchode s ľadom. Rozhodol sa, že bude kryštalicky čistú zamrznutú vodu, ktorú každú zimu v neobmedzenom množstve „produkovali“ jazerá v severnej časti Ameriky, predávať na miestach s prevládajúcou teplou klímou, kde bol ľad neznámy a nedostupný produkt. Dúfal, že sa veľmi rýchlo bude pozerať na to, ako jeho peňaženka naberá na objeme od rastúcich ziskov. Napokon sa mu to podarilo, nie však tak ľahko, ako si to pôvodne predstavoval.

Ľad pre ľud

Frederic Tudor sa narodil 4. septembra 1783 v Bostone v zámožnej rodine. Jeho otec William bol právnik, ktorý vyštudoval na Harvarde, dedo John bol veľmi úspešným biznismenom. Aj Frederic mal byť právnikom, ale keď mal sedemnásť rokov, opustil školu a začal pracovať pre istého kupca v Bostone. V dvadsiatich dvoch rokoch si povedal, že je už načase vydať sa vlastnou cestou. Jeho cieľ bol jasný: obchod s ľadom.

Keď Tudor začínal podnikať s ľadom, bol na posmech. Zarobil ním však v dnešnom päť miliárd dolárov. 8 fotografií v galérii Keď Tudor začínal podnikať s ľadom, bol na posmech. Zarobil ním však v dnešnom päť miliárd dolárov. Zdroj: Wikipedia

Predaj zamrznutej vody mnohí považovali za natoľko absurdný, že okrem členov rodiny sa nikto neodvážil investovať do jeho nápadu. Obchodníci v Bostone pokladali ideu vývozu ľadu do teplých krajín za priam šialenú. Tudorova viera, že sa na predaji ľadu dá získať majetok, vychádzala z presvedčenia, že kto zažije potešenie z konzumácie chladeného nápoja, nikdy na to nezabudne. „Človek, ktorý čo i len raz pil chladený nápoj, sa už nenechá nahovoriť, aby ho pil teplý,“ hovorieval Frederic Tudor.

Jeho vízia bola, aby sa ľad stal ľudovou záležitosťou. Spolu s bratom Williamom založil firmu Wenham Ice Lake Company. Jej názov pochádzal od jazera Wenham v štáte Massachusetts, ktoré bolo preslávené výnimočne čistou vodou. Cieľom firmy mal byť (ako si zapísal Tudor do svojho denníka) „vývoz ľadu do západnej Indie“. Ako je známe, začiatky každého biznisu sú ťažké a nepredvídateľné, a tak to bolo aj v tomto prípade.

Roztopené tony ľadu

Problémov bolo veľa. Bratia Tudorovci museli objaviť najlepšiu metódu získavania ľadu zo zamrznutých jazier, no aj spôsob, ako ho dlhodobo uskladniť a potom spoľahlivo transportovať do teplejších oblastí sveta. K úskaliam biznisu patrila aj skutočnosť, že tam, kde ľad nepoznali, nebol po ňom dopyt. Bolo treba vymyslieť, ako nalákať zákazníkov, aby si ho kúpili a presvedčili sa, že ľad je atraktívny tovar.

Jazero Wenham bolo preslávené výnimočne čistou vodou. Podľa neho pomenoval svoju firmu na ľad. 8 fotografií v galérii Jazero Wenham bolo preslávené výnimočne čistou vodou. Podľa neho pomenoval svoju firmu na ľad. Zdroj: Getty Images

Tudor na začiatku svojho ľadového biznisu ani netušil, na aké ťažkosti narazí. Bol však natoľko posadnutý ľadom, že ho nič neodradilo. Prvú loď so zamrznutou vodou vypravil do Anglicka. Colníci boli takí zaskočení neobvyklým nákladom amerického obchodníka, že si vyžiadali čas na rozmyslenie, ako tovar precliť. Trvalo im to tak dlho, že sa tony ľadu napokon premenili na vodu. Bratia Tudorovci sa však nevzdávali. William spolu s bratrancom Jamesom sa vydali na prieskumnú cestu na Martinik. Mali v pláne presvedčiť guvernéra, aby priznal ich spoločnosti monopol na dodávku ľadu. Ten súhlasil, ale za licenčný poplatok žiadal 400 dolárov, čo v prepočte na dnešnú hodnotu dolára predstavuje sumu 10-tisíc USD. William nemal takú hotovosť pri sebe, no podarilo sa mu podplatiť úradníka niekoľkými zlatými mincami.

V tom istom čase Frederic zápasil doma s iným problémom. Nemohol nájsť žiadneho majiteľa lode, ktorý by bol ochotný previezť ľad na Martinik. Všetci argumentovali, že keď sa ľad začne v lodi topiť, môže poškodiť iný tovar a navyše sa plavidlo plné vody stane veľmi ťažko ovládateľné, čo by mohlo spôsobiť katastrofu. V tejto situácii sa Frederic rozhodol, že si kúpi vlastnú loď. Nazval ju Favorit, naložil ju 130 tonami ľadu a poslal z prístavu v Bostone na juh. Vďaka pilinám, ktoré použil ako izolačný materiál, po troch týždňoch cesty loď v roku 1806 dorazila na Martinik.

Takto vyzeral ľadový priemysel v roku 1881. 8 fotografií v galérii Takto vyzeral ľadový priemysel v roku 1881. Zdroj: Getty Images

Frederic po príchode do prístavu zostal zaskočený. Jeho brat s bratrancom, ktorí boli na ceste vo vnútrozemí, mu nechali stručný odkaz – na ostrove nie je o ľad záujem. A nepripravili ani žiaden sklad, kde by bolo možné kusy zamrznutej vody uložiť. V tejto situácii sa Frederic pokúsil predať ľad v prístave, ale ponúkli mu zaň iba 4-tisíc dolárov, čo by nepokrylo ani náklady na cestu. Problém spočíval v tom, že pre miestnych obyvateľov bol ľad úplne neznámou vecou a ani netušili, čo sa s ním dá robiť. Frederic sa pokúšal zachrániť situáciu a učil miestne obyvateľstvo, ako ľad využiť. Po návrate domov, po zrátaní nákladov a ziskov, sa ukázalo, že prišiel o všetok kapitál a ešte mal aj tritisíc dolárov dlžobu.

Cez tŕnie ku hviezdam

Dobrou správou bolo, že brat William sa vydal do Veľkej Británie, kde sa mu podarilo zariadiť, že ich firme priznali výlučné právo na predaj ľadu v britských kolóniách v západnej Indii. Neskôr zariadil aj monopol na francúzskych územiach. Pretože medzinárodná situácia obchodu s ľadom nepriala, Frederic Tudor sa rozhodol, že sa z USA presťahuje na Kubu. Tam sa osobne venoval príprave budúceho biznisu. Zaumienil si, že vybuduje obchod s ľadom v Havane, ktorá bola vtedy najväčším mestom v karibskej oblasti. Po mesiacoch tvrdej práce zaznamenal aj prvý veľký obchodný úspech. Keď do Havany priplávala loď naložená zamrznutou vodou, za dva týždne Frederic predal celý náklad a zarobil 6-tisíc dolárov.

Neskôr vznikali špecializované továrne na ľad. Snímka pochádza z roku 1926. 8 fotografií v galérii Neskôr vznikali špecializované továrne na ľad. Snímka pochádza z roku 1926. Zdroj: Getty Images

No smola sa ešte neskončila. Na spiatočnej ceste viezla loď náklad melasy. Keď dorazila domov, ukázalo sa, že podnikateľ, ktorý mal o melasu záujem, medzitým zbankrotoval. A samotný Frederic sa znovu ocitol takmer na mizine. No napriek všetkým ťažkostiam a prekážkam sa Tudorov obchod s ľadom postupne rozrástol do veľkých rozmerov. Kým v roku 1806 vyviezol a predal len 130 ton ľadu, o desať rokov neskôr to už bolo 1 200 ton. Ako obchodník nespal na vavrínoch a stále hľadal nové trhy. Zamieril aj na juh Ameriky, kde v lete panovali veľké horúčavy. Tam začal budovať sklady, v ktorých sa ľad mohol uskladňovať neobmedzene dlho, takže sa dal predávať celoročne. V tom čase pokročila aj technológia rezania prírodného ľadu a vďaka tomu, že mal pravidelný tvar, viac sa ho zmestilo aj v útrobách lodí. Napokon sa Fredericovi Tudorovi splnil sen, s ktorým svoj biznis začínal: predaj ľadu v Indii. A nielen to.

Tudorov ľad v Buckinghamskom paláci

V roku 1833 za ním prišiel bostonský kupec Samuel Austin, ktorý ho informoval, že jeho lode pravidelne plávajú do Kalkaty po tovar. Tam plávajú úplne prázdne, čo im spôsobuje nemalé problémy – lode sú ľahké, preto ich musia zaťažovať a stabilizovať kameňmi. Austin prišiel s nápadom, aby pri ceste do Indie namiesto kameňov prevážali ľad, ktorý by sa v Ázii možno mohol predať so ziskom. Frederic okamžite súhlasil a po štyroch mesiacoch cesty doviezol 180 ton ľadu do Kalkaty. Vzrušení zákazníci čakali na loď už v prístave, takže z toho bol veľký obchodný úspech. Frederic Tudor stál niekoľkokrát na pokraji bankrotu, no pretože bol extrémne tvrdohlavý, vždy dosiahol svoje. Jeho firma napokon predávala ľad do najodľahlejších oblastí zemegule a v Anglicku bola oficiálnym dodávateľom ľadu do Buckinghamského paláca.

Jeho firma bola oficiálnym dodávateľom ľadu do Buckinghamského paláca. 8 fotografií v galérii Jeho firma bola oficiálnym dodávateľom ľadu do Buckinghamského paláca. Zdroj: Getty Images

Vďaka pilinám, ktoré využíval ako izolačný materiál, dokázal transportovať ľad na vzdialenosť až 16-tisíc morských míľ. Napríklad aj do indického Bombaja, kde samotná cesta trvala 130 dní. Po skepse a výsmechu, s ktorými sa Tudor stretával na začiatku svojho obchodovania, nezostala ani stopa. Jeho príklad inšpiroval aj mnohých nasledovníkov, ktorí prevzali jeho nápad a v Amerike začali vznikať ďalšie firmy obchodujúce s ľadom. V USA bol dlhé roky vývoz ľadu druhým najvýnosnejším obchodom po exporte bavlny a Američania sa stali zároveň jeho najväčšími konzumentmi. Všeobecná dostupnosť ľadu zrevolucionalizovala spotrebný priemysel a produkciu tovarov, ktoré bolo možné vďaka chladeniu uchovávať a prevážať do značných vzdialeností bez obáv, že sa pokazia. Obchod s ľadom sa stával čoraz viac globálny. V roku 1856 Američania vyvážali ľad do 43 krajín sveta vrátane Číny, Austrálie, Japonska či Indie a predaných bolo 150-tisíc ton ľadu. Za týmto ľadovým priemyslom stál Frederic Tudor, ľadový kráľ, ktorý z neho získal obrovský majetok. Za pol storočia zarobil na vývoze prírodného ľadu 200 miliónov dolárov, čo pri dnešných cenách predstavuje sumu päť miliárd USD.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×