Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Takmer umreli: Charlize Theron nebezpečná filmová scéna skoro pripútala na invalidný vozík!

10.12.2016 (49/2016) Každý rok sa pri tvorbe filmov zrania desiatky ľudí. Pred kamerou i za kamerou. Nie všetky prípady však dostanú rovnakú publicitu.
Takmer umreli: Charlize Theron nebezpečná filmová scéna skoro pripútala na invalidný vozík!
8 fotografií v galérii
Charlize Theron sa pri filmovaní nepekne zranila.
Autor fotografie: Reuters

Pre reklamu filmu je oveľa zaujímavejšie urobiť veľkú bublinu okolo nevinného škrabanca veľkej hviezdy, ako priznať vážne zranenie s doživotnými následkami. Ak sa zraní „iba“ člen štábu či kaskadér, o tom sa dozvieme málokedy. Keď si Harrison Ford v roku 2004 zlomil nohu pri výrobe Hviezdnych vojen, nenašli by ste médium, kde by sa táto správa nedostala na popredné miesto. Zranenia sa však nevyhýbali ani iným hercom.

Michael J. Fox trval na tom, že kaskadérsky kúsok vo filme Späť do budúcnosti III. urobí sám. Išlo o scénu, v ktorej postavu Martyho obesí gang. Pri skúškach to ešte zvládal, no počas ostrého záberu prestal dýchať. Členom štábu chvíľku trvalo, kým pochopili, že to, čo vidia, nie je skvelý herecký výkon, ale skutočné pridusenie. Okamžite zakročil lekár a príbeh má šťastný koniec. Nepochopenie štábu sa takmer stalo osudným aj Isle Fisherovej. Spútaná reťazami sa mala oslobodiť z nádrže plnej vody. Bolo v nej síce tlačidlo, ktoré ju malo zachrániť, no nedosiahla naň. Márne mávala rukami na okolostojacich ľudí, všetci boli presvedčení, že stále hrá. Toľko sa metala, až sa horko-ťažko dostala na dosah záchranného tlačidla a vyslobodila sa sama.

Nechýbalo veľa a Isla Fisher mohla pri výrobe tejto scény zomrieť. 8 fotografií v galérii Nechýbalo veľa a Isla Fisher mohla pri výrobe tejto scény zomrieť. Zdroj: Movie Stills DB

Nebezpečné údery

Veľmi nebezpečná vec sa prihodila fešákovi Clooneymu. V roku 2005 hral vo filme Syriana. Na pľaci utrpel vážne zranenie hlavy. Na presnú príčinu následných dlhotrvajúcich bolestí hlavy lekári nedokázali prísť. Herec mal také bolesti, že údajne nemal ďaleko od toho, aby spáchal samovraždu. Našťastie sa príčina našla, unikal mu mozgový mok. Po správnej liečbe sa všetko dostalo do starých koľají. Charlize Theron zasa takmer ochrnula. Stalo sa to pri filme Aeon Flux, na ktorý si väčšina z nás ani nespomenie, pretože neurobil dieru do sveta. V jednej z úvodných scén robila kotúľ vzad, ale poškodila si pri tom medzistavcovú platničku tak nešťastne, že hrozilo poškodenie miechy. Práce zastavili na šesť týždňov, kým sa herečka nezrehabilitovala.

Pre bolesti hlavy si chcel Clooney siahnuť na život. Nakoniec za film Syriana dostal Oscara. 8 fotografií v galérii Pre bolesti hlavy si chcel Clooney siahnuť na život. Nakoniec za film Syriana dostal Oscara. Zdroj: Getty Images

Jej kolegyňa Halle Berry má s ohrozením života viac skúseností. Od bizarného príbehu, keď sa pri milostnej scéne takmer zadusila figou cez niekoľko zranení končatín až po zlomeninu a udretú hlavu. V roku 2010 si Justin Timberlake na pľaci pretrhol lýtkový sval a pretrhol tým aj plynulú výrobu filmu. Americký herec Dylan O´Brien sa zotavoval z pracovného úrazu niekoľko mesiacov. Začiatkom roka 2016 začal točiť dystopickú trilógiu The Maze Runner a spadol z motorky. Utrpel otras mozgu, fraktúru lebky a veľa tržných rán. Práce na filme sú prerušené a podľa informácií zahraničnej tlače sa v nich bude pokračovať až v marci 2017.

Charlize Theron sa liečila z poškodenia platničiek dlhý čas. 8 fotografií v galérii Charlize Theron sa liečila z poškodenia platničiek dlhý čas. Zdroj: Northfoto

Mnohopočetné prípady

Pri tom, ako vznikala filmová podoba kultovej ságy Pán Prsteňov: Dve veže, bolo zranení niekoľko. Viggo Mortensen sa takmer utopil, pri bitke mu odrazili kus zuba a zlomili pár prstov. Orlando Bloom zažil iba jedno zranenie, no rozhodne nepríjemné – prasklo mu zopár rebier pri páde z koňa. Ian McKellen si v ostrom zábere neúmyselne narazil hlavu do stropu a silno sa udrel. Režisérovi sa scéna páčila a zostala vo filme. Zlé jazyky hovoria, že po každej scéne zostal na pľaci niekto zranený.

Na svoje účinkovanie v Umučení Krista isto nikdy nezabudne James Caviezel. Pri nosení kríža si vykĺbil rameno, po nesprávnom údere bičom mu zostala na
chrbte nepekná jazva, na pľaci chytil kožnú infekciu a na záver do neho udrel blesk. Bolesť ani nemusel hrať, tej skutočnej si užil dosť.

Možno práve pri tejto scéne si Ian McKellen udrel hlavu. 8 fotografií v galérii Možno práve pri tejto scéne si Ian McKellen udrel hlavu. Zdroj: Movie Stills DB

Aj pri Titanicu sa diali veci! Hlavná predstaviteľka Kate Winslet dostala ťažký zápal pľúc a skoro sa utopila. Menšie zranenia ostatných účinkujúcich a členov štábu sa ani nerátali, no na jedno isto nezabudnú. Nejakým čudným zázrakom sa päťdesiat ľudí priotrávilo halucinogénnou drogou. Neskôr sa zistilo, že ju niekto primiešal do jedla. Postihnutí počas jej účinkovania pociťovali obrovskú úzkosť. Chvalabohu, zostalo to bez následkov.

Infekcie, oči a achilovka

Svoje vie o nebezpečenstve aj Tom Hanks, užil si ho najmä v súvislosti s filmom Stroskotanec. Už to, že musel najskôr drasticky schudnúť a potom zasa rýchlo pribrať, nebolo pre jeho organizmus zdravé. Pridala sa k tomu stafylokoková infekcia, ktorá môže mať za následok i smrť. Filmovačka sa zdržala o tri týždne, kým sa nevyliečil. Niektoré nehody vyzerajú, ako by ich naplánovali PR manažéri. Napríklad ako keď si Brad Pitt zranil achilovku, keď hral Achilla vo filme Trója. Ak ste milovníci klasiky od Stanleyho Kubricka, isto si vybavíte scénu z filmu Mechanický pomaranč. Herec Malcolm McDowell má v jednom momente prišpendlené viečka. Poškodila sa mu pritom rohovka a dokonca načas oslepol.

Kate Winslet sa takmer utopila, dostala zápal pľúc, ale Titanic jej priniesol obrovskú slávu. 8 fotografií v galérii Kate Winslet sa takmer utopila, dostala zápal pľúc, ale Titanic jej priniesol obrovskú slávu. Zdroj: Getty Images

V roku 1933 sa veľmi zdržala výroba filmu Dancing Lady. U hlavného predstaviteľa Clarka Gablea sa z nezistených príčin rozvinul silný zápal ďasien. Museli mu vytrhať všetky zuby, ale i tak nezabránili tomu, aby infekcia zasiahla aj žlčník. Našťastie sa ho podarilo vyliečiť. Zomrel v roku 1960 vo veku 59 rokov po infarkte. Hovorilo sa, že za ten môže náročná práca a veľké vypätie pri práci na filme Mustangy.

Tom Hanks chytil na ostrove Fidži nepríjemného stafylokoka. 8 fotografií v galérii Tom Hanks chytil na ostrove Fidži nepríjemného stafylokoka. Zdroj: Getty Images

Aj siláci trpia

Špeciálnu kategóriu tvoria herci z akčných filmov, ktorí sa celý čas mlátia hlava-nehlava. Všetci vieme, že údery nie sú naozaj a s plnou silou, ale i tak sa pri tom stáva veľa nehôd. Sylvester Stallone je otrieskaný z každej strany, tých bitiek, čo natočil, je nespočetne. Pri jednej z nich dostal neúmyselne od Dolpha Lundgrena taký silný úder, že mu opuchlo srdce. Nasledoval okamžitý prevoz do nemocnice. Pri kaskadérskom kúsku v hite Nepostrádateľní si zlomil niekoľko rebier tak nešťastne, že ho museli operovať. Viete, že Bruce Willis má poškodený sluch? Stalo sa mu to pri Smrtonosnej pasci, keď sa strieľalo v malom priestore. Bruce pri tom prišiel o dve tretiny sluchu.

Kaskadéri

Pre kaskadéra Scotta McLeana bol film Hangover posledným. V jednej scéne sa mal vykloniť z idúceho auta. Urobil to podľa pokynov režiséra, ani jeden z nich však netušil, že oproti práve pôjde kamión. Poranil si hlavu, síce prežil, no pri živote ho držia iba kyslíkové prístroje.

Výstrel v malej miestnosti poškodil sluch Bruceovi Willisovi. 8 fotografií v galérii Výstrel v malej miestnosti poškodil sluch Bruceovi Willisovi. Zdroj: Movie Stills DB

Hviezda filmov o čarodejníkovi Harrym Potterovi, Daniel Radcliffe, môže byť vďačný svojmu dablérovi Davidovi Holmesovi. Toho najali, aby hviezdu zastúpil v náročných scénach. Dvadsaťpäťročný mladík si chcel iba privyrobiť, ale, žiaľ, zostal pripútaný na invalidný vozík. V jednej scéne ho zranila výbušnina. Sériu Nepostrádateľní sme už spomínali, no musíme sa k nej vrátiť i pri kaskadéroch. Yan Mei Bay utrpel pri filmovom výbuchu zranenie oka a jeho kolega Kun Liu zomrel po skoku do nafukovacieho člna.

Možno ste si mysleli, že byť hercom je iba zábava, za ktorú dostávajú hviezdy veľké peniaze a sú slávni. Niekedy práca nejde podľa plánu a i tí najslávnejší sú v ohrození života. Lebo aj oni sú len ľudia z mäsa a kostí.

 


Pomáhajú planéte aj sebe: pokročilým sa zmestí trojmesačný odpad do pohára od horčice
List od otca, ktorý písal deň pred popravou, dostala po 64 rokoch: pre komunistov bol horší ako vrah
Slovenská pluz size modelka sa neprejedá, ani netrávi hodiny vo fitcentrách

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×