Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Najnovšie štatistiky vyvolávajú v Britoch obavy, prisťahovalcom sa v ich krajine rodí čoraz viac detí!

05.09.2016 (35/2016) Až tri štvrtiny detí v niektorých častiach Veľkej Británie sa vlani narodili v rodinách prisťahovalcov. Vyplýva to z vyhlásenia tamojšieho Úradu pre národnú štatistiku.
Najnovšie štatistiky vyvolávajú v Britoch obavy, prisťahovalcom sa v ich krajine rodí čoraz viac detí!
5 fotografií v galérii
V mnohých štvrtiach veľkých britských miest prevažujú deti iných národností.
Autor fotografie: Getty Images

Už o pár rokov rodených Britov možno prevalcujú Poliaci, Rumuni a Bulhari. Zatiaľ posledné oficiálne údaje ukazujú, že v roku 2015 sa 3,3 percenta živonarodených detí vo Veľkej Británii narodilo poľským matkám, kým rok predtým to bolo len 2,3 percenta. Predbehli tak aj pakistanské ženy, ktoré v pôrodnosti držali prvenstvo medzi cudzinkami od roku 2009. Od roku 2010 však klesol počet detí narodených matkám zo Stredného východu, Ázie a Afriky o 5 000. V niektorých častiach Veľkej Británie už deti z „exportu“ prevažujú nad miestnymi. Vo štvrti Newham vo východnom Londýne až 76,5 percenta detí porodili práve cudzinky.

Najviac Bulharov a Rumunov

Úrad tiež oznámil, že za 12 mesiacov do konca marca minulého roku sa do krajiny prisťahovalo 327  000 ľudí. Rekordnú výšku dosiahol prílev Bulharov a Rumunov, z ďalších stredoeurópskych a východoeurópskych krajín prišlo o 9 000 ľudí menej ako vlani. Čistá migrácia občanov Európskej únie dosahovala 180 000 ľudí.

Pre mnohých ľudí je Spojené kráľovstvo vysnívaným domovom a Kate, manželka princa Williama, je jeho symbolom. 5 fotografií v galérii Pre mnohých ľudí je Spojené kráľovstvo vysnívaným domovom a Kate, manželka princa Williama, je jeho symbolom. Zdroj: Getty Images

Vláda Veľkej Británie si však kladie smelý cieľ – znížiť postupne migráciu na desiatky tisíc ľudí. Premiérka Theresa May sa zaviazala, že obmedzenie migrácie bude jej absolútnou prioritou pri rokovaniach o brexite napriek varovaniam od vedúcich predstaviteľov Európskej únie, že Británia bude nútená opustiť jednotný trh. Vedúca medzinárodných štatistík v oblasti migrácie Nicola White povedala, že úrad napriek tomu predpokladá, že migrácia zostane na rekordnej úrovni, hoci významne stúpať by už nemala. Podľa nej je hlavnou motiváciou migrantov snaha zamestnať sa vo Veľkej Británii, za vzdelaním prichádza zo zahraničia oveľa menej ľudí. Zároveň upozornila, že dostupné čísla o migrácii zatiaľ nepokrývajú obdobie po hlasovaní o odchode Veľkej Británie z Európskej únie.

V Británii žije veľmi početná poľská komunita, ktorá má aj vlastné obchody. 5 fotografií v galérii V Británii žije veľmi početná poľská komunita, ktorá má aj vlastné obchody. Zdroj: Reuters

Veľká záťaž

Ministri Veľkej Británie zvažujú, že čas, ktorý migranti s nízkou kvalifikáciou strávia vo Veľkej Británii, by obmedzili platnosťou pracovného povolenia, o ktoré by museli po odchode Veľkej Británie z EÚ požiadať. Sir David Metcalf, vedúci poradného výboru vlády pre migráciu, vyhlásil, že režim pracovných povolení bude veľmi jednoduchý a vytvoria ho na základe predchádzajúceho modelu systému pracovných povolení pre sezónnych pracovníkov v poľnohospodárstve. Migranti s nízkou kvalifikáciou sú totiž podľa správy, ktorú výbor vydal, „mimoriadnou záťažou pre zdravotníctvo, dopravu, vzdelávanie a bývanie“. Zároveň sa však v správe zdôrazňuje, že výška mzdy takýchto migrantov mala za posledných deväť rokov len malý dopad na mzdy zamestnancov s rovnakou kvalifikáciou z Veľkej Británie.

V školách je viditeľný podiel detí cudzincov. 5 fotografií v galérii V školách je viditeľný podiel detí cudzincov. Zdroj: Reuters

Čas neistoty

David Metcalf vyhlásil, že prílev nekvalifikovaných migrantov má vplyv na súdržnosť a charakter komunity v niektorých častiach veľkých miest či regiónov, ktoré sa veľmi rýchlo zmenili na oblasti s prevahou osídlenia cudzincami. Podľa vedcov z Oxfordu skúmajúcich migráciu tieto údaje prichádzajú v čase značnej neistoty pre migrantov z krajín EÚ žijúcich vo Veľkej Británii, pretože väčšina z nich nie sú jej občania. A hoci sa vláda v podstate zaviazala, že umožní migrantom z EÚ zostať vo Veľkej Británii, existuje veľa nevyriešených otázok týkajúcich sa ich stavu. A v Británii to vrie.

 


Zachránili dravca, ktorý na Slovensku takmer vyhynul: Pracujeme s vedou, nie so vžitými názormi
S mužom sa rozvádzame a začal byť agresívny, polícia tvrdí, že ho nemôže vykázať z bytu: majú pravdu?
Spieva vo Viedni, v Paríži i Londýne: Mrzelo ma, keď ma v SND nezobrali ani po tretíkrát

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×