Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zarábate viac ako váš partner? Pozor, aby vám nezačal zahýbať!

11.08.2016 Väčšinou na ňu nemyslíme, no keď príde, dokáže poriadne zabolieť. Nevera je fantómom vzťahov a v niektorých obdobiach sme k nej náchylní viac.
Zarábate viac ako váš partner? Pozor, aby vám nezačal zahýbať!
3 fotografie v galérii
Ženy dokážu byť rovnako neverné ako muži.
Autor fotografie: Shutterstock

Predstava, že človek ktorého milujete zradí vašu dôveru a začne sa intímne stretávať s niekým iným, je zdrvujúca. Je preto prirodzené, že chcú ľudia poznať varovné signály a dôvody prípadnej nevery. Vedci sa tento krát pozreli na okolnosti a vekové predpoklady, kedy je riziko nevery najväčšie.

Výskum naznačuje, že vo všeobecnosti sa ľudia správajú rozdielne, keď sa blíži nová dekáda v ich veku. Výskumníci Adam L. Alter a Hal E. Hershfield z Univerzity v New Yorku a z Univerzity v Californii, vykonali šesť rôznych prieskumov skúmajúcich ako sa ľudia správajú v priebehu ich končiacich dekád ukončených deviatkov. A teda 19, 29, 39, 49 a podobne. Bližšie sa pozreli aj na ich mimomanželské správanie.

Začiatok novej dekády privádza ľudí k premýšľaniu nad životom a môže zvýšiť riziko nevery. 3 fotografie v galérii Začiatok novej dekády privádza ľudí k premýšľaniu nad životom a môže zvýšiť riziko nevery. Zdroj: Shutterstock

Podľa štatistík z online zoznamky, zadaných účastníkov, ktorých vek sa končí deviatkou tam bolo o 19% viac ako randenia chtivých, zadaných jedincov v inom veku. Po všetkých šiestich výskumoch sa zistilo, že ľudia ktorí prežívajú koniec jednej etapy svojho veku majú sklon viac sa zamýšľať nad svojím životom. Kladú si otázku či sú ich životy zmysluplné. To by mohlo podľa vedcov viesť k nárastu osobnostnej krízy a tzv. hľadania sa. Výskumníci tiež zistili, že ľudia zvyknú na svojich internetových profiloch klamať o svojom veku. Zvyčajne sa vymyslený vek končí číslom päť a tak nie je nič výnimočné keď si 30-ročný človek, uvedie do svojho profilu vek 25 rokov.

Ďalšia výskumníčka Christin Munsch sa pozrela na neveru z inej stránky. Skúmala štatistické záznamy z národného reprezentatívneho prieskumu u ľudí, ktorí sa narodili v rokoch 1980 až 1984. Tento anonymný prieskum ukázal, že najväčšie sklony k nevere majú partneri, ktorí sú od svojej polovičky finančne závislý. Čím menej peňazí dokážu s porovnaním so svojím partnerom zarobiť, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa  budú chcieť podvádzaním porovnávať. Nikto podľa nej nechce vidieť seba na strane porazených.

Aj finančná závislosť od partnera má vplyv na nevernosť. 3 fotografie v galérii Aj finančná závislosť od partnera má vplyv na nevernosť. Zdroj: Shutterstock

Podľa Munsch viac podvádzajú starší ľudia, jednoducho preto, že majú na to viac príležitostí. Zamedziť tomu je podľa nej jednoduché. „Je to ako s priberaním. Ak chcete schudnúť, nekupujete si domov žiadne sladkostí, aby ste sa vyhli pokušeniu. Rovnaký princíp platí aj tu.“ Nakoniec vedkyňa dodala, že existujú určité psychické vlastnosti, ktoré sú korelované k podvádzaniu, napríklad extrémne rizikové správanie alebo nízka morálka. Dôležitú úlohu hrá aj životné prostredie. Podľa výskumu tak bolo zistené, že až o 15% viac neverníkov podvádza za predpokladu, že ich partner je na tom finančne lepšie. Podľa výskumníčky však netreba zabúdať na fakt, že je tu stále 85% tých, ktorí aj keď sú od svojej polovičky závislí, ostávajú verní.


Zachránili dravca, ktorý na Slovensku takmer vyhynul: Pracujeme s vedou, nie so vžitými názormi
S mužom sa rozvádzame a začal byť agresívny, polícia tvrdí, že ho nemôže vykázať z bytu: majú pravdu?
Spieva vo Viedni, v Paríži i Londýne: Mrzelo ma, keď ma v SND nezobrali ani po tretíkrát

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×