Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Losia farma funguje aj na Slovensku, ako prežili severské zvieratá letné horúčavy?

08.09.2015 Vedeli ste, že losy do konca 17. storočia bežne žili aj na území Slovenska? Na prvej losej farme v Revištskom Podzámčí aj dnes žije šesť týchto majestátnych zvierat.
Losia farma funguje aj na Slovensku, ako prežili severské zvieratá letné horúčavy?
5 fotografií v galérii
Losích krásavcov priviezli z Nemecka a z Nórska.
Autor fotografie: Miro Miklas

Vodcom malej čriedy losov je mohutný Hans. Krásne veľké zviera, ktoré bude mať onedlho tri roky a bude sa môcť páriť, časom vyrastie na ozajstný kolos. Lenivo, s mohutným čvachtaním sa zdvihne na dlhých nohách z bahna a ohliada sa po ďalších členoch svojej skupiny. Svebjørn, Tuva, Gigi, Noname a Severka obhrýzajú konáre, ktoré im nanosili pracovníci Zveroparku. Farmu otvorili pre verejnosť len tento rok v júni. Prvé losy prišli z Nemecka, ďalších losích krásavcov priviezli v apríli z Nórska. Po skončení sezóny budú mať k dispozícii veľké osemhektárové územie s jazerom, kde sa budú môcť utiahnuť.

Losy bežne žijú osamelo, len na zimu sa samice s mláďatami zhromažďujú, aby prežili severské kruté zimy. Teraz, keď sa teploty šplhajú nad tridsiatku, sa však všetky losy zdržiavajú v čo najtesnejšej blízkosti veľkého mokrého bahnoviska, nad ktorým strieka veľká sprcha. „Keď som hovorila priateľom, že sem privezieme losy, nechápali, ako to chceme urobiť, či ich vraj privezieme v kadiach. Bolo mi to čudné – odpovedala som, že losy síce vodu potrebujú, ale nemusia sa v nej prevážať. Samozrejme si mysleli, že chceme priviezť lososy,“ smeje sa manažérka Zveroparku Romana Zubajová.

Vynikajúci plavci

Losy nie sú ryby, bez vody by však asi vydržali tiež len ťažko. V srsti majú mazové žľazy, ktoré ich chránia práve pred mrazivými vodami severských močiarov. Los mokraďový je vynikajúci plavec, vyskytuje sa od Škandinávie a Poľska cez celú severnú Áziu až do Ameriky. Váži až do 630 kíl, dĺžka jeho tela dosahuje v dospelosti 280 centimetrov a v kohútiku meria až 225 centimetrov. Patrí medzi jeleňovité párnokopytníky, tvarom tela pripomína koňa s krátkym krkom. Známy je svojím veľkým hrbom v kohútiku a neforemnou predĺženou hlavou s previsnutým horným pyskom a veľkým kožovitým lalokom na spodnej strane krku. Dospelý losí samec naozaj vzbudzuje rešpekt.

V teple, ktoré je pre losy nezvyčajné, sa potrebujú ochladzovať. 5 fotografií v galérii V teple, ktoré je pre losy nezvyčajné, sa potrebujú ochladzovať. Zdroj: Miro Miklas

„Po rannom kŕmení sa losy presunú pod sprchu. Hans si ako vodca stáda vyberie najlepšiu pozíciu a ostatní nech si ľahnú, kam chcú,“ hovorí sympatická šéfka Zveroparku, ktorý je akýmsi zvieracím parkom uprostred voľnej prírody. Označeniu zoologická záhrada sa v Revištskom Podzámčí vyhýbajú. Zvieratá majú veľký priestor, ohrady sú zasadené medzi vŕškami, k parku vedie pomerne dlhá lesná cesta. Pomedzi ohrady a voliéry sa prechádza dvomi okruhmi, po cestách vysypaných štrkom, ktoré dokopy merajú až 1,4 kilometra. A hoci niektoré úseky sú poriadne do kopca, prehliadku zvládnu aj deti či rodiny s kočíkmi.

Objať vlka

Celý Zveropark sa rozprestiera na 21 hektároch. Pôda patrí majiteľovi parku, poľovníkovi Vladimírovi Vikorovi, ktorý má neďaleko v Revištskom Podzámčí už roky chalupu. Na vytvorenie podobného parku myslel už dávnejšie. V roku 2012 priviezol jelene sika, dnes môžu návštevníci okrem nich obdivovať z cudzokrajných zvierat aj maru stepnú, kozorožca kaukazského, morku divú, medvedíka čistotného, skunka pruhovaného, páva korunkatého, emu hnedého či hodvábničku. Okrem nich sú v Zveroparku aj daniele, bažanty, diviaky a líšky a aj bežné domáce zvieratá ako kozy kamerunské, králiky, svine či tury domáce. „Keď som videla fotky z podobných parkov a fariem v zahraničí, čudovala som sa, v akom blízkom vzťahu je personál k zvieratám. Riaditeľka nórskej losej farmy, odkiaľ sme naše losy priviezli, napríklad na jednej fotke objímala vlka. V parku vyrástol a dobre ju poznal,“ hovorí Romana.

Od daní k zvieratám

Manažérka Zveroparku vyštudovala ekonómiu a manažment v Banskej Bystrici a pôvodne chcela byť asistentkou daňového poradcu. Do parku sa dostala v jeho začiatkoch na inzerát, kde hľadali manažérku. Dnes sype informácie o všetkých zvieratách ako z rukáva a časť dňa trávi vonku v areáli uprostred lesov a lúk. „Pochádzam z dediny a aj u starých rodičov bolo veľa zvierat, zaujíma ma práca s nimi. Takto mi to vyhovuje,“ hovorí Romana. Najťažšou časťou vytvorenia a zariadenia takéhoto zvieracieho parku je podľa nej vybavovanie rôznych úradných povolení. Takmer trištvrte roka trvalo, kým sa im podarilo kúpiť a priviezť z Nórska losy. Aj kvôli vybavovaniu dokladov a náročnej preprave.

Hans je vodcom čriedy, už onedlho to bude dospelý gigantický samec. 5 fotografií v galérii Hans je vodcom čriedy, už onedlho to bude dospelý gigantický samec. Zdroj: Miro Miklas

„Losy cestovali štyridsať hodín. V Nórsku bolo ich nakladanie náročné kvôli veľkým kopám snehu, tu už bolo úplne iné počasie. Šla som ich čakať do Nitry, kde prechádzali cez colnicu. Chcela som ich hneď skontrolovať, či sú po dlhej ceste v poriadku. Našťastie boli čulé. Vypustili sme ich dole blízko vchodu do areálu, nechceli sme ich stresovať vyháňaním z auta. Po chvíli vyšli samé a hneď začali žrať a piť. Len boli asi trochu začudované, pretože tu už bola jar,“ hovorí Romana.

Aj mlieko a povoz

Na Slovensku momentálne toto zviera nikde inde neuvidíte, v Česku losy majú v zoologických záhradách v Brne, Prahe a v Olomouci. V minulých rokoch sa objavili správy, že zopár jedincov prešlo spoza poľskej hranice na slovenské územie. Vyskytli sa dokonca pokusy vrátiť u nás losa mokraďového do voľnej prírody, zatiaľ však žiaden nevyšiel. Na losích farmách v Rusku využívajú tieto zvieratá aj inak ako len atrakciu pre ich obdivovateľov. Samice dokonca doja a samcov zapriahajú do povozov.

V Zveroparku v Revištskom Podzámčí dúfajú, že sa ich losia farma rozrastie. Tehotenstvo losej samice trvá približne 38 týždňov, koncom budúceho roka by v prípade Hansovho úspechu mohli mať aj mláďatá. „Samec losa je v podstate verný. Počas ruje si vyberie jednu samicu. Až keď sa mu podarí ju nakryť, vyberie si inú,“ hovorí Romana. Hoci losia farma je pre návštevníkov asi najväčším lákadlom, v areáli nájdu aj veľké detské ihrisko, nafukovacie bazény či rybník, kde si môžu vlastnoručne nachytať pstruhy. Pri rybníku je vybudované ohnisko s posedením na usporadúvanie piknikov či grilovanie ulovených rýb.

Hladkací kútik

V Zveroparku plánujú aj vozenie návštevníkov po areáli na traktoroch, ako to býva napríklad v susednom Rakúsku. Zatiaľ sú to však len plány. „Chceli sme vybudovať areál v súlade s prírodou, kde by sa dal stráviť celý deň. Je pred nami ešte veľa práce,“ hovorí Romana Zubajová.

Cesta pomedzi ohrady vedie do kopca, prehliadku však zvládnu aj deti. 5 fotografií v galérii Cesta pomedzi ohrady vedie do kopca, prehliadku však zvládnu aj deti. Zdroj: Miro Miklas

Pre deti pripravili aj možnosť dotknúť sa zvierat, ktoré im neublížia. Veľkej obľube sa teší miesto s názvom Hladkací kútik. Do malej ohrady s výmerou asi päť krát päť metrov majú povolený vstup len deti do 15 rokov. V ohrade sa môžu dotýkať malých ovečiek, miniatúrnych kôz či králikov. Aj s kŕmením zvierat to majú vyriešené. „Návštevníci ich môžu kŕmiť len krmivom, ktoré si kúpia tu. Môžu si vybrať balíček s koreňovou zeleninou, ktorou nakŕmia najmä kozy, s pšenicou, ktorú môžu dať všetkým zvieratám a máme aj špeciálne granuly pre losy. Počas jedného dňa však predáme len obmedzené množstvo balíčkov, aby zvieratá neboli prekŕmené,“ vysvetľuje Romana. Losy sa návštevníkov neboja. Svoje ležovisko v bahne so sprchami majú tesne pri ohrade, kde teraz dostávajú aj potravu. Nechajú sa obdivovať aj pohladkať. Môžete sa k nim priblížiť doslova na centimetre. Už aj pochopili, že tohtoročné slovenské leto je najlepšie prežiť pri vode.

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×