Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Švajčiari hlasujú o zmene svojej hymny, čo sa im na nej nepáči?

08.04.2015 (15/2015) Švajčiari hlasujú na internete za novú hymnu, pretože súčasná sa im nepáči. Vraj im pripomína zmes meteorologickej predpovede a chválospevu.
Švajčiari hlasujú o zmene svojej hymny, čo sa im na nej nepáči?
3 fotografie v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Profimedia.sk

Do verejnej súťaže sa zapojilo dvestoosem skladateľov, do semifinále sa dostalo šesť skladieb. Všetky majú texty v štyroch úradných jazykoch Švajčiarska – v nemčine, francúzštine, taliančine a v rétorománčine. Do hlasovania sa môžu zapojiť všetci majitelia švajčiarskych telefónnych čísel bez ohľadu na štátnu príslušnosť do 15. mája.

Občania idú v hlasovaní na polovicu s 30-člennou odbornou porotou, hudobnými odborníkmi, novinármi a členmi športových asociácií. Výsledok bude jasný v polovici septembra, počas živého prenosu z hudobného festivalu v Aarau ho vyberie organizátor – Švajčiarska spoločnosť pre verejný prospech a víťaznú skladbu predložia parlamentu. Keďže konzervatívne strany sa už voči tomuto postupu ohradili, ktovie, ako sa to všetko skončí.

Súčasná hymna ospevuje Alpy, rannú oblohu a hmlisté údolia. Kritikom pripomína zmes meteorologickej predpovede a chválospevu. 3 fotografie v galérii Súčasná hymna ospevuje Alpy, rannú oblohu a hmlisté údolia. Kritikom pripomína zmes meteorologickej predpovede a chválospevu. Zdroj: Profimedia.sk

Súčasná hymna pochádza ešte z roku 1841, text Leonharda Widmera ospevuje Alpy, rannú oblohu a hmlisté údolia. Hudbu zložil cisterciánsky mních Alberich Zwyssig. Neoficiálne sa stala hymnou v roku 1961 a oficiálne o dvadsať rokov neskôr. Švajčiari vravia, že im pripomína náboženský chválospev a predpoveď počasia dohromady a máloktorý Švajčiar ju vie celú spamäti. Nová hymna by mala obsahovať hodnoty preambuly švajčiarskej ústavy: demokraciu, toleranciu, rozmanitosť, slobodu, mier a solidaritu...

Súčasná švajčiarska hymna

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×