Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mimoriadnu vojenskú službu je možné odoprieť, slovenskí muži to robia výnimočne

26.01.2015 (4/2015) Verejnosť vyplašila správa o údajnom posielaní povolávacích rozkazov. Rezort obrany to popiera a tvrdí, že odopretie mimoriadnej služby nie je nič nové.
Mimoriadnu vojenskú službu je možné odoprieť, slovenskí muži to robia výnimočne
5 fotografií v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Archív AOS

Formulácia slov, či už náhodná, alebo zámerná, spôsobila pred niekoľkými dňami paniku nielen na internete, ale všeobecne medzi ľuďmi. Išlo o informácie, že muži od 18 do 55 rokov dostanú na 70 percent povolávacie rozkazy, a ak nechcú ísť zabíjať ľudí do vojny, mali by odoprieť výkon mimoriadnej vojenskej služby. Pričom ho možno odoprieť v čase bezpečnosti v januári každého roka a deje sa tak od 1. januára 2006 na základe zákona č. 569/2005 Z. z. o alternatívnej službe v čase vojny a vojnového stavu, takže to nie je nijaká novota. Strácate sa v informáciách? Tak pekne od začiatku.

Stačí raz

To, že základná vojenská služba, hovorovo vojna alebo vojenčina, je zrušená od 1. januára 2006, sme už niekoľkokrát písali. No keďže branná povinnosť aj naďalej trvá, majú registrovaní občania spomínané právo mimoriadnu vojenskú službu odoprieť, či už z výhrady svedomia, alebo z dôvodu náboženstva, a tak sa neskôr v prípade vojnového konfliktu vyhnú bojovému nasadeniu. Výnimku majú iba muži, ktorí v predošlom roku dovŕšili osemnásť rokov, tí majú čas na odopretie počas celého roka, v ktorom oslávia devätnáste narodeniny. Ak to prešvihnú, zaradia sa medzi ostatných, ktorí túto možnosť môžu využiť iba v januári.

Bojovému nasadeniu v prípade vojny sa možno vyhnúť odopretím mimoriadnej služby. 5 fotografií v galérii Bojovému nasadeniu v prípade vojny sa možno vyhnúť odopretím mimoriadnej služby. Zdroj: anc

Vyhlásenie o odopretí nie je problém nájsť na internete, po vyplnení ho treba poslať na okresný úrad prislúchajúci miestu trvalého bydliska odosielateľa. Od 1. januára 2006 totiž v súlade so zákonom o brannej povinnosti vedú evidenciu registrovaných občanov práve okresné úrady. Mimochodom, mimoriadnu vojenskú službu stačí odoprieť jednorazovo, vyhlásenie nemusíte posielať každý január. A ešte raz zdôrazňujeme: je to možné iba v stave bezpečnosti, nie v období núdzového, výnimočného či vojnového stavu.

„Registrovaný občan, ktorý podal vyhlásenie o odopretí výkonu mimoriadnej služby, bude v čase vojny a vojnového stavu predvolaný na odvod. V rámci neho bude posúdený jeho zdravotný stav a rozhodne sa o jeho spôsobilosti vykonať alternatívnu službu,“ vysvetľuje hovorkyňa MO SR Martina Balleková.

Hoci ZVS pred deviatimi rokmi zanikla, branná povinnosť aj naďalej trvá. 5 fotografií v galérii Hoci ZVS pred deviatimi rokmi zanikla, branná povinnosť aj naďalej trvá. Zdroj: Profimedia.sk

Koncepcia nie je

Spomenuli sme brannú povinnosť. Tá vzniká mužom od začiatku roka, v ktorom dovŕšia 19. rok veku. A kedy zaniká? „K 31. decembru roka, v ktorom dovŕšia 45 rokov, ak sú bez vojenskej hodnosti alebo dosiahli vojenskú hodnosť vojaka 1. stupňa alebo vojaka 2. stupňa. V ostatných vojenských hodnostiach zaniká k 31. decembru roka, v ktorom dovŕšili 55 rokov, a ak nevykonávajú profesionálnu službu, na základe ktorej sa im predlžuje branná povinnosť až do prepustenia z tejto služby, alebo mimoriadnu službu či alternatívnu službu v období, keď boli nariadené, na základe čoho sa im predlžuje branná povinnosť až do prepustenia z nich,“ upozorňuje na písmeno d) a e) paragrafu 7 zákona č. 570/2005 Z. z. o brannej povinnosti, ktorý túto problematiku podrobne upravuje.

Vojenské odvody sa v čase bezpečnosti už nekonajú. 5 fotografií v galérii Vojenské odvody sa v čase bezpečnosti už nekonajú. Zdroj: Profimedia.sk

Návrhmi na riešenie brannej povinnosti, tvorby a prípravy záloh by sa mala zaoberať tzv. Koncepcia mobilizácie, ktorú malo ministerstvo obrany pripraviť a predložiť ministrovi obrany do konca roka 2014. Podľa najnovších informácií z MO SR je koncepcia v štádiu záverečných úprav. „Jej cieľom bude navrhnúť úpravu súčasného systému mobilizácie v nadväznosti na zmeny a vznikajúce problémy, ktoré súvisia s tvorbou a prípravou záloh,“ zdôrazňuje hovorkyňa. Takže snáď v najbližších mesiacoch bude táto koncepcia na svete.

Budú bojovať?

Keď sme v jeseni písali o vojakoch v zálohe, poskytlo nám MO SR informácie, že v roku 2012 mala slovenská profesionálna armáda 13 360 príslušníkov. K 15. januáru 2015 Ozbrojené sily SR evidujú cca 12 500 profesionálnych vojakov. Čo sa týka tých v zálohe, Ministerstvo obrany SR na základe hlásení predložených okresnými úradmi v sídlach krajov k 1. júlu 2014 eviduje cca 370 000 registrovaných občanov.

Čo dodať? Verejnosť zrejme veľa informácií o mimoriadnej službe nemá, alebo žeby sa Slováci v prípade vojny hrnuli do zbrane? K 1. júlu minulého roka totiž MO SR evidovalo iba 53 vyhlásení o odopretí výkonu mimoriadnej služby, ktoré podali registrovaní občania od 1. januára 2006.

K 1. júlu 2014 malo Slovensko cca 370-tisíc registrovaných občanov. Koľkí budú brániť vlasť? 5 fotografií v galérii K 1. júlu 2014 malo Slovensko cca 370-tisíc registrovaných občanov. Koľkí budú brániť vlasť? Zdroj: anc

„Z obdobia do 31. decembra 2005 evidujeme ešte aj 12 423 podaných vyhlásení o odopretí výkonu základnej alebo náhradnej služby, pričom občania civilnú službu nevykonali – boli prevedení medzi občanov povinných vykonať alternatívnu službu,“ dodáva Martina Balleková. Na ministerskom webe sa však o mimoriadnej službe príliš nedočítate. Najviac sa o nej hovorilo v roku 2006, po tom, čo zanikla základná vojenská služba. Médiá ju na svetlo vyniesli aj v októbri rovnakého roka, keď prišla do platnosti Vyhláška Ministerstva obrany Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podmienky zdravotnej spôsobilosti a zdravotnej klasifikácie na výkon mimoriadnej služby alebo alternatívnej služby registrovaných občanov, vojakov v zálohe a vojakov mimoriadnej služby. Neskôr z času na čas sem-tam niečo zašumelo, takže kto nevedel, že niečo také existuje, nečudo, že ho nedávna správa na internete poriadne naplašila. Jedno je však isté – do konca januára pribudne nemálo vyhlásení o odopretí výkonu mimoriadnej služby.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×