Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Labuda hrá v Česku viac ako doma: Nie som zapredanec! Nikdy som nezaprel, že som Slovák

20.10.2014 (42/2014) Marián Labuda (70) tvrdí, že vo svojej kariére neraz bojoval s tým, aby nebol iba estrádnym hercom.
Labuda hrá v Česku viac ako doma: Nie som zapredanec! Nikdy som nezaprel, že som Slovák
10 fotografií v galérii
Marián Labuda priznáva, že energie už nemá toľko, ako kedysi.
Autor fotografie: Peter Korček, Život

S obľúbeným hercom sme si v divadelnej šatni zaspomínali na niekoľko momentov z jeho pestrého života. Teraz, keď bude oslavovať 70. narodeniny, našiel si čas, aby mohol trocha rekapitulovať. Síce priznáva, že energie už nemá ako kedysi, no humor ho neopúšťa. Veselé príhody si stále dobre pamätá.

Keď vám nedávno v českej televízii gratulovali, dojalo vás to k slzám. S ľútosťou ste povedali, že takej priazne by sa vám doma na Slovensku nedostalo.

Bola to taká moja predpojatosť, hoci viete, ako sa hovorí, doma nie je nikto prorokom. Možno som nechtiac ublížil niektorým slovenským divákom, za čo sa ospravedlňujem. Musím si dávať väčší pozor. Pretože ja som taký – čo slina na jazyku, to poviem. Čo je jasný príklad toho, že by som nemohol byť politikom.

Prečo?

V tomto prípade som si mohol poškodiť iba ja, ale ak politici takto prestrelia, poškodzujú tým svojich občanov. Politici totiž potrebujú vážnosť, aby ich voliči volili. Takým ľuďom, ako som ja, ktorí majú povesť zabávača a komika, sa za komunizmu, ale myslím, že aj teraz, vyhýbajú. Boja sa, že keby komik o nich rozprával, mohol by u voličov vyvolať smiech. A to oni nepotrebujú.

S Tomášom Maštalírom sa dnes stretáva na javisku v hre Pán Mimo. 10 fotografií v galérii S Tomášom Maštalírom sa dnes stretáva na javisku v hre Pán Mimo. Zdroj: Braňo Konečný pre SND

Máte aj dnes, keď oslavujete sedemdesiat rokov, chuť baviť iných tak ako kedysi?

V prvom rade som vôbec nepredpokladal, že by som sa takéhoto veku mohol dožiť. Preto som sa vždy správal slobodne, voči sebe i voči svetu. Vážil som si starších ľudí a ich skúsenosti, pohyboval som sa často v ich kruhu a rád som ich počúval. Raz som absolvoval cestu na filmovačku, kde sa práve bavil Sovák s Menšíkom. Boli odo mňa starší a ja som si povzdychol, že ktovie, či sa niekto z mojej generácie bude zabávať na takej úrovni ako oni. A Sovák mi odvetil: „Pozri sa, Kahuda – on ma volal podľa vtedajšieho ministra školstva – , neboj sa, kto má zmysel pre humor, ten nikdy nemôže zostarnúť. A ak sám pociťuje potrebu sa baviť, automaticky zabáva ostatných. Len sa treba dožiť.“ A už je to tu. Ale prišiel som na to, že keď človek chce zabávať, musí si pamätať. Lebo čo z takého rozprávača, ktorý síce začne s tým, že vie výbornú príhodu, ale ospravedlní sa, že si ju vlastne nepamätá.

Vy ste celkom dobrý rozprávač a pamätník v jednom.

Mne to naskakuje ako na javisku v rámci dialógu, keď herec vie, že jeho replika nasleduje potom, ako niekto povie nejaký šlágvort. Preto, keď počúvam príhody alebo spomienky iných, automaticky dokážem nadviazať. Stačí mi narážka: „Pamätáš sa vtedy v Düsseldorfe?“ A vtedy človek už vie, čo má povedať. Najlepšie to ide, samozrejme, v kruhu priateľov, s ktorými som prežil mnoho rokov.

Prešli ste niekoľkými divadelnými šatňami, kde vzniklo množstvo priateľstiev. Na ktoré rád spomínate?

Nedá sa zabudnúť na tie prvé – napríklad v Redute, kde mala VŠMU svoje javisko, tam sme toho ako mladíci teda dosť postvárali. Aj v Divadle na Korze sme mali spoločnú šatňu. Keď sú ľudia mladí, tak sú spolu radi aj mimo pracovného času, ale teraz, ako prišli tie roky, šatne sú možno krajšie aj lepšie vybavené, ale človek sa tam už necíti tak ako v tej Redute či v Divadle na Korze. Tam sme si často púšťali fantáziu na špacír, hlavne so Stanom Dančiakom, ktorý ma uviedol do veľkého sveta, akým Bratislava pre mňa vtedy bola. Mňa chlapca z dediny naučil, že v električke sa treba držať zábradlia, aby som nespadol, a kontroloval ma, či som si umyl pred jedlom ruky. Ako sa hovorí, on bol ten, kto ma naučil jesť vidličkou a nožom. Na Stana rád spomínam, bol to geniálny herec. On ani Satinský sa nikdy neučili texty, vďaka čomu ich tvorivá myseľ mala široký priestor. Oni namiesto textu, čo mali v scenári, vymysleli také veci, že sme sa všetci za bruchá chytali.

Na Stana Dančiaka spomína rád. Ako hovorí, práve on ho uviedol do veľkého sveta. 10 fotografií v galérii Na Stana Dančiaka spomína rád. Ako hovorí, práve on ho uviedol do veľkého sveta. Zdroj: Jozef Vavro pre SND

Režiséri ich zrejme preto ani veľmi nesekírovali.

Presne, oni boli, naopak, radi, keď Julo so Stanom hru takto obohatili. Pri nich som sa cítil, akoby som sa vrátil do detstva, keď som počúval rozhlasové hry a chcel som zažívať to isté čo ich hrdinovia. Ako malý chlapec som nevedel, že to treba ísť študovať, že sa to volá herectvo, myslel som, že tie príbehy sa skutočne niekde odohrávajú a že Deti kapitána Granta sú skutočné a kapitán Nemo existuje. Až teraz si uvedomujem, že ma odjakživa viedli k tomu, aby som sa raz stal aj ja hercom. Mal som dobrodružnú povahu a nebál som sa vystupovať v rôznych školských scénkach. Už vtedy som sa veľmi dobre cítil na javisku, oveľa lepšie než pred tabuľou.

Preto ste sa chceli stať hercom?

Raz sa jeden pedagóg spýtal našej triedy, kto sa hlási na herectvo. Nesmelo som sa vtedy prihlásil a on mi na fleku odvetil: „Tam berú len talenty, kde sa vy hrabete?“ Aj neskôr som sa ešte párkrát stretol s takýmito „povzbudeniami“. Ale z toho pramení poučenie, že keď človek chce, nesmie sa dať odradiť. Aj keď som sa v krátkych nohaviciach postavil na prijímačkách pred komisiu zloženú z vtedajších veľkých hercov, akými boli Viliam Záborský, Mikuláš Huba, Janko Borodáč a ďalší, zdalo sa, že som im na smiech. Janko Borodáč totiž asi očakával, že by každý adept mal byť hodný roly Jánošíka, lebo sa ma opýtal, koľko meria môj otec do výšky. Cítil som zákernosť v tejto otázke, a tak som oteckovi pridal dobrých dvadsať centimetrov navyše. A Borodáč si spokojne sadol vediac, že mám perspektívu (úsmev). Myslím si, že by ma neboli ani prijali, nebyť teoretikov, ktorí tiež sedeli v tej komisii a ktorí lepšie videli do budúcnosti a odhadli, že na to mám. Bolo to pre mňa povzbudivé a ďalej som si šiel za svojím cieľom, hoci som vedel, že moje ambície sú obmedzené len na Slovensko a prípadne Česko. Prerazil som však aj v Amerike, aj keď som tam nikdy nehral (úsmev).

Popularita nepozná hranice?

Veru tak. V roku 2000 som bol v Las Vegas s Petrom Novotným, ktorý bol v tom období u nás veľmi populárny. Prechádzali sme sa tam po hlavnej triede, keď zrazu uprostred ulice z auta niekto zakričal: „Nazdar, Labuda!“ A ja som tak zo slušnosti ukázal na Petra, aby sa necítil zabudnutý, a ten hlas dodal: „Labuda a spol!“

Herecké remeslo si osvojil aj jeden z hercových synov Marián a vnuk Riško (obaja v strede). 10 fotografií v galérii Herecké remeslo si osvojil aj jeden z hercových synov Marián a vnuk Riško (obaja v strede). Zdroj: Archív M.L.

Kvôli filmovým a divadelným príležitostiam, ktoré sa vám dostali, ste veľa cestovali. Ako to doma, keď už ste mali vlastnú rodinu, fungovalo bez vás?

Svoju manželku som obdaril dvoma malými deťmi a ona, keďže ich chcela dobre vychovať, keď niečo vyviedli, pohrozila im, že sa vrátim domov. Preto ani neviem, či sa naozaj tešili, keď som potom naozaj odniekiaľ prišiel (úsmev). Ale asi áno, lebo moji dnes už veľkí synovia si obaja spomínajú na to, že som im vždy doniesol niečo, čo na Slovensku v tej dobe ešte nebolo – všelijaké hračkárske zbrane alebo kovbojské klobúky.

S manželkou sa dodnes stretávate aj na doskách Slovenského národného divadla. Aké je to pracovať spolu?

Snažíme sa neprenášať prácu domov a naopak. Pomstiť sa manželovi, že mu nenašepká, to by totiž nebola veľká zábava (úsmev). Našťastie, ona je veľká profesionálka, ešte nikdy to neurobila.

Do divadelného prostredia prenikol aj váš syn Marián, herectvo ste mu vraj odporučili vy.

Keď totiž končil základnú školu, nevedel sa rozhodnúť, kam pôjde ďalej. Mal som strach, aby sa nevydal na nejaký zlý chodníček, nechcel som nad ním stratiť kontrolu. Vtedy som si spomenul, že keď v našom vchode bývala televízna hlásateľka Nora Selecká, hovorievala mi, aby som toho nášho Maja poslal k nim, aby ich zabavil, že je s ním veľká zábava. Tak som sa rozhodol, že si overím, či ten talent zabávať ľudí má, alebo nie, a prihlásil som ho na konzervatórium. Jeho triedna učiteľka síce skoro spadla z nôh, predsa len dovtedy nikde nevystupoval ani neúčinkoval. Oponoval som jej, že ten talent v sebe má, len je ukrytý a ešte sa ukáže. Viem, že keď robil prijímacie pohovory, Marián Zednikovič, ktorý bol v komisii, mi hovoril, že sa hrozne triasol a mal hroznú trému, aby tie skúšky urobil. Podarilo sa a môj syn, ktorý zrejme ani netušil, do čoho ide, mi po roku na konzervatóriu povedal, že som mu dobre vybral, že sa mu tam páči.

Čo vnuk Riško, ktorý hrá v Búrlivom víne? Má tiež niečo z „labudovského“ humoru?

On je skôr vážnejší typ, nie je taká veselá kopa, hoci sa rád smeje. Jemu sa toto povolanie páči, ale má aj ďalšie záľuby, napríklad futbal. Ktovie, kam sa ten jeho život uberie.

S manželkou Vierou sa herec zoznámil vo Vojenskom umeleckom súbore, v ktorom tancovala. 10 fotografií v galérii S manželkou Vierou sa herec zoznámil vo Vojenskom umeleckom súbore, v ktorom tancovala. Zdroj: Archív M.L.

Ako to bolo u vás? Boli ste vnútorne uzrozumený s tým, keď vás a priori obsadzovali do komédií?

Na začiatku to naozaj vyzeralo tak, že budem iba takto jednostranne obsadzovaný. Sám som sa však proti tomu vzbúril a nechcel som byť len estrádny herec. Pamätám si totiž, že keď som hral v Troch sestrách ich brata Andreja a objavil som sa na javisku s kočíkom, celé hľadisko sa smialo. Vtedy som si uvedomil, že to takto nechcem, lebo táto postava nebola komická. Mal som preto v sebe ambíciu hrať vážne a dramatické úlohy a vedel som, že keď sa bude publikum na mne smiať, do takýchto rolí ma nevyberú. Preto som istý čas odmietal estrády v televízii a vyberal som si úlohy, v ktorých bola tá dramatickosť. Prelomil som túto bariéru, hral som i vážne úlohy a diváci sa prestali smiať.

Veľmi obľúbený ste v Česku, dokonca aj dnes ste tam akoby dostávali viac príležitostí ako na Slovensku.

Na to som v podstate aj doplatil, pretože keď sa napríklad na Slovensku obsadzovali nejaké roly, nevolali ma. Niekedy ma možno slovenské publikum môže podozrievať z toho, že som zapredanec, ale ja som nikdy nezaprel, že som Slovák. Dokonca aj do Vesničky som presadil vetu, že som od Zvolena. To, že hovorím po česky v českom filme, mi zase môžu vyčítať len hlupáci. Ani českému hercovi by nedovolili v slovenskom filme hovoriť rodným jazykom.

Váš repertoár je pestrý, no rola vodiča vétriesky Karla Pávka vo filme Vesničko má středisková je nezabudnuteľná. Tušili ste pri nakrúcaní, že ten film bude taký hit?

Je pravda, že už čítanie scenára bolo pre mňa zážitkom. Pochopil som, že Zdeněk Svěrák je majster, ktorý dokáže napísať scenár tak, že ten film vidíte, hoci ešte nie je natočený. Keď som si scenár prečítal, hovoril som režisérovi Menzelovi, ako sa na to nakrúcanie teším. Mal som veľké šťastie, že ma doň oslovil. Keby som už nikdy nenatočil žiaden iný film, to, že som natáčal tento, by sa vyrovnalo práci mojich kolegov, ktorí robili možno aj trikrát toľko. Hoci podľa predstáv Zdeňka Svěráka mal hrať Pávka herec, ktorý by bol väčším vzorom pre Otíka – mal to byť chudý, vysoký a štíhly chlap. No a bol som to napokon ja, presný opak (úsmev). Možno by sa tento fór mohol ešte zopakovať – napríklad by som mohol byť vzorom pre tých tridsiatnikov, s ktorými cvičím spoločne vo fitnesku a ktorí by chceli vyzerať ako ja sedemdesiatnik. To by bola tiež dobrá komédia (úsmev).

Už pri čítaní scenára vraj tušil, že Vesničko má středisková nie je obyčajný film. 10 fotografií v galérii Už pri čítaní scenára vraj tušil, že Vesničko má středisková nie je obyčajný film. Zdroj: Archív

Charizmu herca netvorí však len jeho výraz, ale aj to, ako pôsobí na druhých. Cítili ste priazeň ženského publika?

Skôr som využíval nenápadnosť. Keď sa na obraze zjavili taký Abrhám alebo Kvietik, verím tomu, že nejeden muž zdrapil svoju ženu za ruku a pozoroval, čo to s ňou robí. Ale keď som sa na obraze objavil ja, bol som pre mužov v podstate neškodný, pretože svoje manželky nemuseli z ničoho podozrievať, aj keby sa rovno do mňa zamilovali (úsmev).

Keď sa zvykne niekomu blahoželať, zdravie je na prvom mieste. Dnes to zrejme dokážete viac oceniť než mladšie ročníky.

Je to pravda. Keď som mal šesťdesiat, nič mi nebránilo správať sa tak, ako keď som bol mladší. Ale táto sedemdesiatka ma trocha prikvačila. Takže aj keď sa zobudím, nevstanem z postele tak, ako keby som skákal šípku do bazéna, ale viem, že je na rade iná disciplína. Cítim to už tak, že po slnečnom letnom dni, keď slnko ešte aj o deviatej svieti, sa už začína zmrákať. Ale viem, že sa mi z tej postele stále oplatí vstať.

Sedemdesiatka ma trochu prikvačila, hovorí Marián Labuda. 10 fotografií v galérii Sedemdesiatka ma trochu prikvačila, hovorí Marián Labuda. Zdroj: Peter Korček, Život

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×