Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Báli sa, že ich piesok zaživa pochová, mal to na svedomí kamarát?

13.07.2014 (28/2014) Piesok sa odrazu dal do pohybu. Zosúval sa, jemne šušťal, a hneď sme ho mali vyše kolien. Zmocnil sa nás strach. A Roman? Bol ticho a len sa pozeral.
Báli sa, že ich piesok zaživa pochová, mal to na svedomí kamarát?
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Profimedia.sk

Roman bol trochu iný ako ostatní kamaráti z partie. Vážny, hĺbavý, často akoby duchom neprítomný. Šokoval nás raz v reštaurácii, keď sa postavil k stolu, kde boli taniere s príbormi, zadíval sa na ne a zrazu sa vidlička pohla. Po chvíľke jeho sústredeného pohľadu sa pohol aj nôž. Podozrievali sme ho, že to bol nejaký trik, niečo také, čo robia iluzionisti. Krútil hlavou a tvrdil, že silou myšlienky sa dá všeličo robiť. O pár týždňov nám predviedol, ako sa dá na stole posunúť pohár. On ho fakt dal do pohybu a my sme len zízali. Hovoril, že keď sa poriadne sústredí na niečo, vie to ovládať. Mnohým z partie pomohol dokonca pri malých úrazoch. Taký podvrtnutý členok vie poriadne bolieť, ale Romanove ruky a jeho sústredený pohľad bolesť urobili znesiteľnou. Občas sme ho na turistike provokovali. Napríklad aby odvial ťažký dažďový mrak, lebo sme chceli opekať. Pokrútil hlavou a tvrdil, že na tom treba roky pracovať.

V lete sme sa vybrali do Francúzska. Zlákali nás nádherné duny pri Atlantiku. Ubytovali sme sa v kempe a podvečer sme sa vybrali na najvyššiu dunu de Pila. Hneď za kempom bola diera v plote. A vedľa značka zakazujúca ísť na dunu. Nechcelo sa nám šliapať asi kilometer a pol a potom po drevených schodíkoch hore na vyše sto metrov vysokú dunu. Rozhodli sme sa porušiť zákaz a začali sme sa zabárať do piesku. Nikdy v živote som ho pred sebou nemala toľko ako vtedy. Pohyb bol náročný, zabárali sme sa a šmýkali. Roman zaostával a skúmavo sa pozeral na vrchol.

Boli sme asi v polovici a tešili sa na vrchol, odkiaľ sa nám ukáže zapadajúce slnko aj mohutný Atlantik. Spotení a unavení sme občas spustili malú lavínu, ktorá sa zosunula bližšie k lesu. A zrazu sa od vrcholu uvoľnil pieskový blok, zosúval sa, dostihol nás, a razom sme v ňom boli vyše kolien. Cítili sme sa akoby zabetónovaní. Ak ešte pribudne ďalší piesok, nevyhrabeme sa a nájdu nás až v ďalšom storočí. Pozreli sme sa na Romana. Ten sa uprene díval na vrchol. Viem, čo nám vírilo v hlavách: chcel si vyskúšať niečo nové, spustil to, alebo sa to snaží zastaviť? Ak áno, ako je to možné? Alebo to bola náhoda? Nikto sa ho na to nespýtal.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×