Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Manžel jej odopiera kontakt s dieťaťom, polícia nezasiahla

19.02.2014 (6/2014) Sociálna pracovníčka môže intervenovať a prešetriť, či je o dcéru postarané, a zistiť napríklad aj to, kto je s ňou, keď je manžel v práci.
Manžel jej odopiera kontakt s dieťaťom, polícia nezasiahla
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Dlhšie sme sa s manželom hádali. Vygradovalo to pred dvoma týždňami, keď vyzdvihol dvojročnú dcérku na obed z jasličiek. Doma vymenil zámky, časť mojich vecí mi doslova vyložil pred dvere. Vyhodil ma z bytu, pretože ten je jeho. Odvtedy som dcérku nevidela. Volám mu denne, takmer nikdy mi mobil nezdvihne, a keď raz za čas áno, tak povie niečo posmešné, napríklad že „teraz uvidíš, čo dokážem“. Na polícii mi povedali, že, žiaľ, obaja máme rovnaké práva k dcérke a nič nemôžu urobiť. Rovnako aj na sociálke.

Lucia

Odpovedá sociálna poradkyňa PhDr. Ida Želinská

Keď sa situácia v rodine takto vyostrí, je dobré nespoliehať sa na dobré úmysly partnera a na to, že svoj postoj časom zmení. Čo najrýchlejšie sa obráťte na súd. Zadržiavanie dieťaťa bez zjavného dôvodu, to je naozaj silný kaliber. Podajte návrh na vydanie predbežného opatrenia na úpravu práv a povinností. Ak nemáte peniaze na právnika, choďte na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny na oddelenie sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately, kde vám pomôžu návrh spísať. V návrhu musí byť uvedené najmä to, odkedy dokedy by sa podľa vášho názoru mal o dcérku každý z vás starať a koľko by mal ktorý z vás prispievať na jej výživu. Hlavne si zapamätajte jednu vec. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny je štátna inštitúcia, ktorá chráni práva vašej dcérky. Nie vaše práva. Preto môže byť váš pohľad a pohľad úradníčky rozdielny. Sociálna pracovníčka by mala zvažovať všetky aspekty vášho partnerského sporu a ich dosah na dieťa. Určite by zasiahnuť mala, pretože ak súd neurčí inak, dieťa má právo na oboch rodičov. Stav, ktorý nastolil váš muž, je nezákonný. Sociálna pracovníčka môže intervenovať a prešetriť, či je o dcéru postarané, a zistiť napríklad aj to, kto je s ňou, keď je manžel v práci. Môže vám ponúknuť dohodu priamo na úrade, na referáte poradenských a psychologických služieb. Môže manželovi dohovoriť. Ale vy chcete pravdepodobne reálnu radu, ako sa k dcérke dostať čo najskôr. Je to vo vašej situácii zložité, ale držte sa zákona. Rodičovská starostlivosť má prednosť pred starostlivosťou kohokoľvek iného. Dcérku si teda môžete aj „bez papiera“ a bez konfliktu vyzdvihnúť vždy tam, kde sa nachádza bez otca. Rovnako v jasličkách, ako aj u starých rodičov alebo inej osoby. Ak by vám ju nechceli vydať, privolajte si na pomoc políciu.


Link


© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×