Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pavol Hammel: Aspoň z úcty mi mal niekto zapískať Medulienku

25.06.2013 (25/2013) „Mám rád, ak niekto robí hudbu a ovláda remeslo. Vo výtvarnom umení som samouk,“ tvrdí spevák.
Pavol Hammel: Aspoň z úcty mi mal niekto zapískať Medulienku
6 fotografií v galérii
Jeden týždeň mal Pavol Hammel vernisáž, ďalší víkend ho čakal veľký koncert v Tatrách.
Autor fotografie: Peter Korček

„Nechodíme do roboty, navštevujeme sa, každý má nejaké zásoby, vína je dosť,“ pochvaľoval si Pavol Hammel (64). „To je pohľad na povodeň, čo?“

Voda už síce opadla, ale muža, ktorý býva osemnásť rokov na Devíne, sa bytostne dotýkala. Ale len do tej miery, kam ju pustila hrádza spevákovho zmyslu pre humor a nadhľadu. Povestný je oboma, veď jeho citát: Čo som ja za hviezdu, keď už v Györi ma nik nepozná – si v rôznych variáciách, permutáciách a kombináciách požičal už vari celý náš šoubiznis.

Prečo bývate v zátopovej oblasti?

Ale nás ako centrum obce Devín nevytápa. Musím povedať, že veľmi pomohli postavené zábrany a všetky opatrenia. Len z jednej strany je zatopená cesta riekou Moravou a z druhej zase ramenom Dunaja, a tak sme ako na ostrove a nevieme sa dostať domov, čo je úžasné.

Úžasné?

Nasadol som na obrovskú vojenskú tatrovku, ktorá vyliatu vodu prebrodila, aj s gitarou a kostýmami, a po vystúpeniach sa už nemôžem vrátiť, som v meste, každý ma ľutuje... Jednu noc spím u dcéry, druhú v hoteli, požičiavam si auto, lebo k svojmu sa neviem dostať. A potom každý má doma nejaké zásoby, nedá sa umrieť od hladu. Vytápa iba tých, čo majú postavené domy v okrajových častiach, asi nie v súlade s predpismi; neviem, kto povolil stavby veľmi blízko vody. Niet sa čomu čudovať, že ich vytápa. Asi im to ani nikto nepoistí.

Na Devíne býva 18 rokov. Ak stúpne voda, domov sa tak ľahko nedostane. 6 fotografií v galérii Na Devíne býva 18 rokov. Ak stúpne voda, domov sa tak ľahko nedostane. Zdroj: Archív

Na Devíne býva 18 rokov. Ak stúpne voda, domov sa tak ľahko nedostane.

Kedysi dávno ste mi v rozhovore povedali, že nie ste zlatý slávik, ale orol v pozadí...

To som povedal? Tak asi to je pravda.

Veď práve. Stále niečo robíte – výberovku, nový album, mali ste koncert v hoteli Kempinski, zložili ste hudbu k baletu – len vás málo vidieť. Ale akčný ste.

Ako nikdy v živote. Veď toto je dosť a ten balet bol pre mňa tvorivý vrchol. Potom som spravil „bestofku“ a po nej najkrajšie cédečko, aké som kedy mal, Nočnú galériu. Je úplne iné a veľmi dobré. Teraz mám v pláne vydať záznam koncertu z decembra v Slovenskom rozhlase. Vystupujú v ňom mnohí z tých, čo účinkovali v baletnom predstavení Everest, napríklad 30-členný chrámový zbor, sólistky Andrea Zimányiová a Michaela Horká, gitarista Radim Hladík, české džezové trio Alvik, Martin Valihora a Juraj Burian, znie tam veľký píšťalový organ, vďaka ktorému sme prvýkrát naživo zahrali pesničku Ľalia poľná... Tým, že som koncertný hráč, mám rád publikum, naživo dobre spievam a po nikom z hostí som nemusel nič opraviť. Chystám sa vydať dvojalbum. Pre mňa sú tieto „lajfky“ najzaujímavejšie.

Čím?

Lebo to mám hneď z krku. Všetci muzikanti furt hovoria: Sme zavretí v štúdiu. Čo to je za hlúposť? Ja chcem ísť von!

Možno je to pre nich len synonymum slova pracujem a možno práve preto vy budíte dojem, že nič nerobíte. Balet Everest z roku 2009 považujete za vrchol svojej tvorby. Je to z vášho pohľadu najväčšie dielo? Najlepšie? Naj čo?

Keď vám niečo hrajú v Národnom divadle, je to krásna vec. To nebol taký balet, ako si mnohí pod tým pojmom predstavujú, to bolo moderné tanečné multimediálne divadlo. S režisérom Patrikom Lančaričom a choreografom Máriom Radačovským sme na ňom pracovali asi rok a pol.

Po premiére ste povedali, že by si zaslúžilo viac repríz. Zlepšilo sa to?

Nakoniec bolo ako jediné z predstavení baletu v novej budove aj vypredané. Potom bol zvolený Ondro Šoth za nového generálneho riaditeľa a zrušil všetko, na čo bývalý šéf baletu Mário Radačovský siahol. Išiel dokonca tak ďaleko, že z histórie premiér na webovej stránke divadla Radačovského vyškrtol z autorstva na Evereste.

Vážne? Veď to je také smiešne, ale slovenské.

Myslím si, že to bolo úspešné aj po ekonomickej stránke v porovnaní s inými predstaveniami. Zle sa to skončilo.

S obľúbeným vínkom si na otvorení výstavy podebatoval s Pavlom Traubnerom. 6 fotografií v galérii S obľúbeným vínkom si na otvorení výstavy podebatoval s Pavlom Traubnerom. Zdroj: Peter Korček

S obľúbeným vínkom si na otvorení výstavy podebatoval s Pavlom Traubnerom.

Dobre. Diváci si vás našli.

Žiaľ, nemáme ani záznam z predstavenia. Pôvodne to chcela nasnímať Slovenská televízia. Lenže v takomto prípade treba súhlas všetkých účinkujúcich, či sú ochotní zahrať to na záznam.

...a chceli za šírenie v televízii peniaze, ako býva dobrým zvykom všade vo svete.

No a na to sa už peniaze nenašli. V divadle nebola chuť a televízia na to nedala. Takže záznam o Evereste nie je a ja už môžem len tak chodiť a rozprávať, aké to bolo pekné.

Veľký aktuálny úspech máte s koncertným projektom Zelená pošta. Dvakrát ste s ním vypredali pražské Divadlo Archa s 1 500 miestami.

To je pravda, už keď sme hrali prvý koncert, predávali lístky na druhý. Okamžite to chceli. 

Veď je to kultová záležitosť. Bol prelom 60. a 70. rokov, platňa je z roku 1972, najkrajším obdobím vašej tvorby?

Ťažko povedať, ale asi áno. My sme totiž najlepšiu hudbu robili v časoch najtvrdšej normalizácie, a to sa týka tak Prúdov, ako aj neskoršieho Vargovho famózneho Collegia Musica. Dnes mnohí hovoria, ja keby som mohol, tak by som... čo? My sme robili. Je pravda, že v istom zmysle nám pomohol aj Miroslav Válek, vtedajší minister kultúry. Bol to básnik, bohém, fajčil a Mariána Vargu mal rád. Viete si dnes predstaviť, že by ministerstvo kultúry kúpilo 21-ročnému chlapcovi hammond organ?

Nie. Znie to skôr ako nepodarený vtip. V poslednom čase sa dokola a bez výsledku rieši hranosť slovenskej tvorby v rádiách. Angažujete sa, alebo orol v pozadí sedí?

Keď sa ma niekto opýta, odpoviem. Lebo to povedomie o podstate veci je veľmi skreslené – čo zverejnia médiá, respondenti vezmú ako bernú mincu. Tu totiž nejde o to, či mne zaplatí niekto nejaké dve eurá za odohranie nejakej skladby za rok, na to sa môžem viete čo. Tie peniaze si zarobím inde. Na svete sú krajiny, ktoré majú ozaj národné povedomie a preferujú svoju domácu muziku úplne prirodzene, či už rádiá, alebo ich hudobní redaktori. Odhliadnuc od toho, že peniaze z hranosti zahraničných skladieb odchádzajú preč. Nehovorím, že na to musí byť zákon, ale keď to inak nejde, asi s tým treba niečo robiť... Možno som staromódny štúrovec, asi blázon, ale slovenčina by nemala zmiznúť z éteru.

Nejaký nápad?

Najprv skúsenosť. Idem na rozhovor do rádia, dvadsať minút tam rozprávam, a keď potom poviem, pustite aspoň jednu moju vec, odpovedia: Nemáme vás v playliste! Tak na čo som tu? Aspoň z úcty mi mal niekto zapískať Medulienku. Nemôže nám predsa niekto, bez poznania celej šírky problematiky, diktovať playlisty zo zahraničia. Už som rezignoval, ale riešenie som navrhol: Rádio dostane vysielaciu licenciu za podmienok, ktoré bude diktovať naša krajina, lebo vysiela na našom území.

„Najlepšiu hudbu sme robili v časoch najtvrdšej normalizácie.“ 6 fotografií v galérii „Najlepšiu hudbu sme robili v časoch najtvrdšej normalizácie.“ Zdroj: Archív

„Najlepšiu hudbu sme robili v časoch najtvrdšej normalizácie.“

Okrem hrania ste spolumajiteľom agentúry Rock Pop Bratislava. Z núdze cnosť, koníček?

Oboje platí a s Palom Daněkom robíme rôzne podujatia a eventy. Našou výkladnou skriňou sú Bratislavské jazzové dni.

Čiže normálne chodíte do práce.

Áno a teším sa na každé ráno, ale chodím len v párne dni, tak sa mi smejú. Veď čo by som inak robil? Bol by som zavretý v štúdiu? Umenie netreba až tak prežívať.

Čo by ste robili? Maľovali. Po tom, čo vám kamaráti výtvarníci dali plátno a farby na skúšku, ste sa v tom našli. Veď aj teraz máte výstavu v priestoroch súkromnej kliniky v Bratislave a nejaké diela máte aj na výstave Identifikačný kód Slovenska v Dome umenia.

Naozaj sa mi to zapáčilo. Mám rád, ak niekto robí hudbu a ovláda remeslo. Vo výtvarnom umení som samouk, čo mi občas vyčítajú, ale dôležitá je značka, môj podpis. Aukčná spoločnosť Darte kúpila raz všetky obrazy z jednej mojej výstavy, postupne ich ponúka do aukcií a ja sa len kukám, kam sa tie ceny šplhajú.

Rozhodne je maľovanie pekný relax.

Relax? Prežívam doslova tvorivé muky, lebo maľujem v kotolni, kde nie je denné svetlo. Má dva krát dva metre a ešte ten kotol je tam, takže ja si tak položím na drez plátno, pri kohútiku, tichučko si maľujem.

Bývate v dome, tam by sa stojan zmestil.

Teoreticky máte pravdu, len manželka by ma asi prizabila, keby som tam vykvapkal farbu.

Obrazy „maľuje“ špachtľou. 6 fotografií v galérii Obrazy „maľuje“ špachtľou. Zdroj: Ivan Pastor

Obrazy „maľuje“ špachtľou.

Napriek tomu ste už aj sochárčili.

Ale nie doma, na sympóziu, a takúto výtržnosť som spravil len raz. Bolelo ma celé telo, ako som tam pílil a brúsil. Vyšiel z toho „vorvaň v druhom stave“.

Počula som, že sa vyznáte vo víne.

Nie, v živote som bol len na dvoch degustáciách v Modre. Bodovali sme všetko podľa predpisov, vôňu, farbu, chuť a, samozrejme, celkové vyznenie, ale pravda je, že medzi laikmi som sa najviac priblížil hodnoteniu odborníkov, čo asi preniklo na verejnosť. Ja vety typu – cítiš ten korenistý podtón, vôňu slivky a podobne, nemusím. Ja nechcem vo víne cítiť slivky ani tropické plody, ale hrozno.

Niečo ste však museli vedieť, keď ste sa stali najlepším laikom.

Viem, čo je dobré, a toto bolo tak: Pred degustáciou som si kúpil fľašku dobrého vína a popíjal som ho pod stolom, aby ma nevideli. Degustačné vzorky sa nepijú, ale vypľúvajú. Tie som porovnával so svojím vínom a uspel som. To je celá moja odbornosť.

Ste čistý vínkar?

Tvrdé nepijem. U mňa však musí byť biele víno čerstvé, aktuálne rok 2012 do najbližšieho zberu. Staršie biele vína piť nemôžem. Čo je to za nezmysel, keď to víno trčí vo fľaši niekoľko rokov!

Červené môže?

Môže, čo sa jeho týka, rešpektujem všetky ročníky.

Máte dve dospelé dcéry Veroniku a Lindu. Linda kedysi spomínala, že sa s vami dobre nakupuje. Na benzínovej pumpe.

Istý čas ma to držalo. Za socíku boli v celej republike v noci otvorené tri – v Žiari nad Hronom, v Bratislave a Košiciach. Po revolúcii sa rozmnožili a mne prišlo pohodlné, že si tam kedykoľvek môžem dať kávu a kúpiť tričko.

Inak asi po obchodných domoch nechodíte?

Veľmi nie, ale viem nakupovať, lebo dokážem trafiť vkus aj veľkosť. Trúfam si na oblečenie i spodnú bielizeň. Vždy si vyhliadnem predavačku podobnú obdarovanej, len treba natrafiť na takú, čo si nechá na seba „šáhnuť“.

Dcéry ste už vydali?

Staršia Linda je vydatá v Prahe, vyštudovala produkciu na VŠMU a robí rôzne eventové programy, Veronika vyštudovala jazyky a pracuje stále v cestovnom ruchu.

Hammel je značka už aj medzi zberateľmi výtvarného umenia. 6 fotografií v galérii Hammel je značka už aj medzi zberateľmi výtvarného umenia. Zdroj: Peter Korček

Hammel je značka už aj medzi zberateľmi výtvarného umenia.

Obe si vás pamätajú s fúzami. Boli ste niekedy bez nich?

Jasné, keď som sa narodil. Dokonca na kapelovej fotke z roku 1964 ich tiež nemám, lebo mi ešte nerástli.

Nikdy vám nenapadlo oholiť si ich?

Nie. Ani nafarbiť. Imidž ma už netrápi, dokonca mám na túto tému skladbu...

... až dospievam poslednú pieseň...

... oholím si fúzy a zložím okuliare. Tak „jak“ som, tak som. Čo to budem meniť?

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×