Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pozor na ne! Nežné krásky rozdávajú poriadne tvrdé rany

08.12.2012 (50/2012) „Bol to trocha šok,“ spomína šéf zvolenských thaiboxerov Richard Šmálik na nevídanú ženskú cunami.
Pozor na ne! Nežné krásky rozdávajú poriadne tvrdé rany
4 fotografie v galérii
Drsné prostredie bývalej pekárne, smrť v očiach a noha na vreci. To je ženský thajský box...
Autor fotografie: Jozef Sliacky, Život

Viaceré takmer zo štyridsiatky nežných bojovníčok chdú do ringu.

Kristína Vajsová kráča stredom telocvične a „labami“ na rukách o seba mláti tak mocne, že sa pri každej rane inštinktívne strhneme. Bum, bum, bum! Jeden úder, jeden kľuk. „Poďme, vydržíme!“ kričí trénerka na svoje prepotené zverenkyne. Trocha to pripomína ostrý vojenský výcvik, baby zo zvolenského Power gymu to však robia dobrovoľne a s nadšením. Nie je to tak dávno, čo bola Kristína v klube jediná, dnes je ich zaregistrovaných už 37 a pribúdajú ďalšie. V drsnom prostredí bývalých zvolenských pekární sa schádzajú dvakrát do týždňa. „Asi pred dvoma rokmi mi zavolal tréner Richard Šmálik, že sa v klube vytvorila skupina dievčat. Ponúkol mi možnosť viesť samostatné trék ningy, čo pre mňa bola veľká výzva,“ hovorí Kristína Vajsová. Kedysi sama zápasila, po dlhšej pauze sa k thaiboxu vrátila s ambíciou odovzdávať skúsenosti. Každým tréningom sa jej to darí lepšie a lepšie.

1483778:fullwidth:true:true:true

Hoci sa to nezdá, zvládnuť techniku úderov v thajskom boxe je mimoriadne náročné.

 

Toto je iný tanec

Pre všetkých, čo majú voči ženskému thajskému boxu predsudky, má Kristína jedinú výzvu. „Príďte sa pozrieť a uvidíte, ako dokážeme prispôsobovať tréningy. Sú tu dievčatá, ktoré plánujú v budúcnosti bojovať v ringu, ale aj nežné kozmetičky či štyridsiatničky túžiace len po zlepšení kondície a postavy. Ku každej skupine pristupujem individuálne. Čo majú všetky baby spoločné, sú určite chuť a temperament. Chcú sa jednoducho vypotiť a vybúchať,“ vysvetľuje stručne a jasne trénerka. Naša úvaha o novom ženskom fenoméne popri zumbe, fitnes či spiningu vyvolá v telocvični salvu smiechu. „To pre nás nie je žiadna konkurencia! Mne osobne také vykrúcačky nič nehovoria. Pozrite sa, toto je iný tanec,“ ukazuje na poskakujúce bojovníčky Kristína, ktorá je v civile administratívnou pracovníčkou Banskobystrického VÚC. Počas svojich zápasov dokázala neraz „zmastiť“ aj chalanov, čo viacerým dievčatám zjavne imponuje. „Chcem zápasiť, strach nemám. Tento šport ma napĺňa úplne všetkým a myslím si, že aj pre ženy je to cesta. My tú rivalitu prežívame ešte viac ako chlapi,“ hovorí na hrudi potetovaná Stela Stieranková, ktorá sa okrem thajského boxu venuje aj hip-hopu.

1483780:fullwidth:true:true:true

Šéfa klubu a trénera mužov Richarda Šmálika záujem dievčat potešil.

Chalani sú nadšení

Samostatné ženské tréningy spustili z viacerých dôvodov. „Jedným bolo lepšie využitie telocvične, ďalším fakt, že niektoré adeptky sa medzi nás hanbili chodiť. Najskôr sa trénovalo v čisto aeróbnom štýle, ale potom to ženy chytilo tak, že sa príprava čoraz viac približuje mužskému thaiboxu,“ opisuje napredovanie nežnej zložky klubu jeho šéf Richard Šmálik. Hoci ho všeobecné nadšenie príjemne prekvapuje, bijúce sa ženy v ringu sa mu veľmi nepáčia. „To je však len môj osobný pohľad, v eláne rozhodne nikoho brzdiť nemienim. Kedykoľvek som ochotný poradiť a pomôcť,“ dodáva jeden z najúspešnejších slovenských thaiboxerov minulých rokov. Ženy medzi povrazmi sa považujú skôr za atrakciu aj v samotnom Thajsku. „V najväčších arénach ich nevidno vôbec, skôr sa s nimi stretnete na severe krajiny v menších „kempových“ súťažiach. Naši chalani však dievčatá rešpektujú a vnímajú ich veľmi pozitívne. Keď prišli nedávno tri z nich k nám na sparing (nácvik techník vo dvojiciach – pozn. red.), v telocvični sa tlačilo vyše tridsať chalanov. Toľko sa ich na jednom tréningu stretne naozaj výnimočne,“ zasmial sa Richard Šmálik. Thajský box je podľa neho z fyzickej stránky jedným z najťažších športov na svete, na druhej strane však aj možnosťou realizácie doslova pre každého. Týka sa to, samozrejme, aj žien. „Kto chce a čo i len trošku vládze, môže trénovať v hocijakom veku. Preto sú u nás vítané aj šesťdesiatročné babičky,“ nezatvára pred nikým dvere Richard Šmálik.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×