Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zdenka Predná: Keď to ide, tak to ide

15.12.2009 (50/2009) ZDENKA PREDNÁ (25) bola vždy štíhla a na jar zhodila ďalších päť kilogramov. Keby v tom nemala prsty choroba, človek by jej aj závidel.
Zdenka Predná:  Keď to ide, tak to ide
3 fotografie v galérii
Začiatkom roka jej do spevu nebolo. Opuchla jej tvár, nemohla jesť a všetko ju pálilo.
Autor fotografie: Život

Lenže nebolo čo. Alergia na pele, trávy a podobné záležitosti ju trápili od detstva. Po tohoročnej februárovej dovolenke v Barcelone k nim pribudla ešte jedna. Lekár ju diagnostikoval ako alergiu na jedlo.

Všetko ma pálilo

Zdenka zo žartu hovorí, že to bola daň za obžerstvo. Morské potvory, dobré vínko a tak. V podstate však vie, že bola skôr „papiňák“ pred výbuchom.

„Alergické reakcie sa mi spustili vo februári, ale ťahali sa so mnou celý život. Vždy som mala niečo okolo úst, cítila som, že čosi nie je v poriadku,“ hovorí. „Keď som sa vrátila zo Španielska, začala mi opúchať tvár, svrbela ma. Niekedy to zmizlo, potom sa to z ničoho nič objavilo.“

Kortikoidy, ktoré zvyknú lekári v takýchto prípadoch predpisovať, nechcela. Počula, že pomáhajú len dočasne, že keď ich raz človek prestane brať, stav sa ešte zhorší a že nenávratne ničia pokožku. A tak radšej trpela.

„Nemohla som jesť, všetko ma pálilo, štípalo,“ spomína na nepríjemné chvíle. „Asi dva mesiace som žila len na pohánke a brokolici, zle mi robila aj voda z vodovodu. Ani von som nechodila, maximálne s Burkom na prechádzky.“

Necítila sa dobre fyzicky, a logicky ani psychicky. Našťastie, alergia si ju našla v čase, keď bolo menej vystúpení, takže odriekať ich nemusela.

„Fototermíny som však rušiť musela, čo sa ťažko vysvetľovalo. Večer som si v pohode ľahla spať a do rána som bez varovania opuchla na nepoznanie. Aj zubára som niekoľkokrát odložila, lebo keby sa mi dotkol okolia úst, asi by som ho pohryzla,“ smeje sa. Svrbenie bolo totiž také intenzívne, že prechádzalo do bolesti. Ktovie, dokedy by sa takto trápila, keby nezaúradovala náhoda.

Zmizla aj stará

Syn istého lekára z Trenčína kdesi čítal, s čím Zdenka bojuje, povedal to otcovi a otec napísal mail speváčkinmu manažérovi Petrovi Novákovi. Stálo v ňom, že by jej vedel pomôcť. „Bola to moja posledná šanca, tak som si povedala, skúsim. Išla som k nemu v marci alebo v apríli, už si presne nepamätám, a hneď mi povedal, že toho roku svoju celoživotnú alergiu na pele nedostanem. Priznám sa, spočiatku som mu neverila.“

Pri prvej návšteve speváčku zdiagnostikoval pomocou bodov na prstoch rúk a nôh. Potom nasledovala liečba magnetickou biorezonanciou. Ako presne funguje, Zdenka nevie. Vie však, že jej pomohla, a to úplne stačí. Po sedeniach za prístrojom, keď v rukách drží dve guľôčky, alergia na jedlo ustupovala a tá „peľová“ toho roku neprišla vôbec.

„Alergia na jedlo mizla postupne. Spočiatku som k nemu chodila aj dva-tri razy do týždňa, neskôr raz do týždňa. Periodicita sa zmenšovala a zakaždým som cítila úľavu. Dnes môžem povedať, že som v poriadku.“ Teraz chodí k zázračnému doktorovi raz za mesiac. Aj speváčkin jedálny lístok „pribral“, môže jesť skoro všetko.

„S výnimkou jedál z mikrovlnky, čínskej kuchyne, orechov, sušeného ovocia, mlieka a mliečnych výrobkov. V porovnaní s tým, že som sa predtým vyhádzala aj z obyčajného jablka, je to obrovský pokrok,“ teší sa speváčka. Vianočné menu bude mať klasické: kapustnicu a vyprážané fi lé so zemiakovým šalátom. Obmedziť bude musieť iba makové bobálky pre mlieko a úplne vynechá alkohol. Doktorovi z Krušoviec je vďačná aj za to, že jej pri diagnostikovaní nenašiel alergiu na zvieracie chlpy alebo čosi podobné. To by bola pre milovníčku a ochrankyňu zvierat tragédia.

Beriem to ako poslanie

Všetci vieme, že Zdenka zvieratá miluje, čo nedokazuje rečami, ale skutkami. Stačí si spomenúť na brokmi dostrieľanú Bobu, ktorú si vzali k sebe s bývalým priateľom a stále aktuálnym manažérom Šarkanom, či na vyhladnutého a zúboženého Burka. O ľuďoch, ktorí páchajú takéto zverstvá, si myslí svoje.

„Podľa mňa sú to vážne psychicky narušení jedinci, lebo toto normálny človek nespraví. Ľudia bez citu, ktorí si na slabších riešia komplexy, sú úbohí. Od týrania zvierat je len krok k tomu, aby začali ubližovať aj ľuďom.“

Zdenka zo svojej pozície robí, čo môže. Hoci má doma Burka, Boba býva u Šarkana, „zaľúbila“ sa do ďalších dvoch psíkov z útulku a okamžite by si ich vzala domov. Lenže troch havkáčov pri svojej práci nezvládne. Burko si už zvykol, vozí ho všade. Do hotelov i na vystúpenia. Traja sú však v danej situácii priveľa. Preto s terajším priateľom aspoň založili stránku – Nekupujte zvieratká, adoptujte! Samozrejme, neodmietla ani fotenie do kalendára, výťažok ktorého pôjde na konto útulku U psej matere, podporila organizáciu SOS mačky, pripravuje benefi čný koncert v Banskej Štiavnici na podporu organizácie Túlavá labka, pokrstila knihu, predaj ktorej pôjde na účet organizácie Psia duša, podporuje útulky v rodnom meste a takto by sme mohli pokračovať. Nedávno Zdenke písala vysokoškoláčka od Trnavy so žiadosťou o pomoc.

„Má takého malého yorkshirského teriéra, bola som sa naň pozrieť. Nutne potrebuje operáciu, je to vrodená choroba; ak ho nebudú operovať, zlomia sa mu väzy.“

Speváčka neváhala a cez Facebook vyhlásila zbierku pre psíka Maxíka s tým, že čo sa nevyzbiera, doplatí zo svojho. Reč bola o sume tisíc eur a zdá sa, že dobrí ľudia opäť pomohli.

Nečudo, že pri speváčkinej ústretovosti v tejto oblasti chodia na jej mailovú adresu žiadosti v pomere 3 : 1 : 1. V preklade: tri maily sa týkajú jej speváckej profesie, jeden doktora a jeden zvieracej pomoci. Iná márnomyseľná speváčka by sa možno aj urazila. Zdenka nie.

„Beriem to ako svoje poslanie. Už od detstva som revala nad každým opusteným psíkom a každá moja desiata skončila u nich. Kruté vyhodenie psa na ulicu znamená preň istú smrť. Preto podporujem petíciu za vyššie tresty pre tých, čo to robia. A keď mám možnosť pomôcť druhej strane, rada to urobím.

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×