Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Otestujte sa: Ako vyriešiť komplikácie s rozvodom? (II.)

29.07.2012 (29/2012) KEĎ SA TO STANE, nespíte, nejete, trápite sa. Svoj osud dávate do riadkov, ktoré budú čítať cudzí ľudia na súdoch a sociálkach.
Otestujte sa: Ako vyriešiť komplikácie s rozvodom? (II.)
1 fotografia v galérii
Ilustračná snímka
Autor fotografie: Shutterstock

Hľadáte dôvody, prečo ďalej nemať rád a ako podeliť všetko naše na moje a tvoje. Riešite, ako nebyť spolu, ale pritom spolu alebo na striedačku vychovávať deti. Jednoducho rozvod.

 

1. Vlado vždy urobí všetko, čo Mária chce. Aj o rozvod podal, lebo to chcela ona. Na súde sa cítil ako zmoknuté kura, toľko slov, toľko zlých vecí. Ale potom mu došlo, že keď niečo neurobí, celý život ho to bude trápiť. Môže svoj návrh stiahnuť?

a) Nie. Rozbehnuté konanie nemožno zastaviť.

b) Áno. Navrhovateľ má možnosť kedykoľvek svoj návrh stiahnuť.

c) Iba vtedy, keď so stiahnutím návrhu súhlasí aj druhá strana.

 

2. Eva sa chce rozviesť. Hneď. A chce to mať všetko v jednom – čo najrýchlejšie. Už nie je dôvod na čakanie, deti sú z domu preč, treba rozdeliť, čo je moje, čo je tvoje, a o zvyšku sa dohodnúť. Mohlo by to ísť v rámci jedného rozsudku pri rozvode?

a) Nemohlo – rozdelenie majetku a rozvod sú dve odlišné konania.

b) Mohlo, ale iba za predpokladu, že sa s manželom o všetkom dohodnú a notárska zápisnica bude schválená súdom.

c) Mohlo, len o to musí požiadať súd.

 

3. Julo je strašne nahnevaný. Pri súde ho zverili mamke, ani ho nevolali, nikto s ním nehovoril. Má 16 a chce žiť svoj život – a s tatkom sa cíti naozaj lepšie. Mamka má nový vzťah, ďalšie dieťa. Chcel by, aby to bolo aspoň napoly, týždeň s tatkom, týždeň s mamkou, nie ako teraz každý druhý víkend. Môže, keď má 16, sám osloviť súd, aby zmenil svoje rozhodnutie?

a) Áno. Od 14 rokov má trestnoprávnu zodpovednosť, tak môže sám písomným návrhom požiadať súd o zmenu zverenia.

b) Nie. Deti sa nemôžu rozhodnúť len tak o tom, že budú žiť s jedným alebo druhým rodičom. Žiaľ, do 18 rokov rozhodujú výlučne rodičia.

c) Julo musí ísť za svojou kurátorkou na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, tá – ako jeho kolízna opatrovníčka – môže podať návrh na úpravu práv a povinností.

 

4. Líviin manžel chodí už roky na týždňovky. Veľmi sa odcudzili, prevalila sa aj nevera, snažili sa to lepiť aspoň kvôli deťom, no čím viac sa snažili, tým to bolo horšie. Lívia má pocit, že Milan ju neustále komanduje a ponižuje, a najväčšia katastrofa je to, že o dcéru v poslednom čase prestal javiť záujem, ale so synom sa mazná. Ju stále len odstrkáva, vidí, že mu prekáža. Môžu jej deti rozdeliť?

a) Porušiť súrodenecké väzby je zložité: musel by na to byť vážny dôvod, napríklad keby sa deti dlho nevideli alebo keby vzťahy medzi nimi boli vážne narušené.

b) Deti sa samy rozhodnú, kde budú – ak chlapec povie, že u otca, bude to tak bez ohľadu na to, kde ostane jeho sestra.

c) Súrodenci ostávajú vždy spolu, či chcú, alebo nechcú.

 

5. Barbora a Ivan si adoptovali dievčatko. Teraz atmosféra zhustla, Ivan sa pobalil a odsťahoval sa k priateľke. Barbora sa trasie. Určite jej sociálka ako rozvedenej zruší osvojenie a Janinka sa bude musieť vrátiť do domova. A ako to bude s výživným?

a) Osvojenie nezaniká rozvodom – obaja rodičia majú k osvojenému dieťaťu rovnaké práva a povinnosti ako k biologickému dieťaťu: teda sa musia dohodnúť aj o výživnom a starostlivosti.

b) Rozvodom sa zruší aj osvojenie zo strany Ivana a Barbora bude musieť požiadať opätovne o zverenie Janky do osvojenia v nových podmienkach.

c) Janka ostane aj po rozvode s Barborou, ale Ivan voči nej nebude mať žiadnu vyživovaciu povinnosť – adoptovali ju ako manželia, zánikom manželstva sa jeho povinnosti voči Janke končia.

 

6. Júlia sa odsťahovala a zobrala so sebou aj Patrika. Odvtedy Peter nemôže ísť k dieťaťu, keď volá, počuje ho, ako hovorí, ale Júlia povedala, že stretávať sa budú až po rozvode. Súd síce upravil práva a povinnosti predbežným opatrením, ale Júlia aj tak robí, čo chce. Policajti len krútia hlavou, sociálka povedala, že na stretávanie s deťmi nechodia. Čo môže Peter urobiť?

a) Ak matka nerešpektuje rozhodnutie súdu, treba podať návrh na výkon rozhodnutia, súd určí, kedy a kto ho bude realizovať.

b) Sociálna pracovníčka z úradu práce, sociálnych vecí a rodiny je povinná zabezpečiť odovzdanie Patrika podľa predbežného opatrenia.

c) Odovzdanie dieťaťa zabezpečia policajti, ktorým stačí ukázať predbežné opatrenie – ak to neurobili doteraz, tak len preto, že sa im nechcelo.

 

1338477:fullwidth:true:true:true

 

7. Mesiace hádok vyvrcholili, keď Juro zobral všetky peniaze a zmizol. Janka ostala s dvoma deťmi a na materskej. Hypotéka. Pôžička na chladničku. Upomienka za lízing na auto, na ktorom odišiel. Na účte ani cent. Môže požiadať aspoň o náhradné výživné?

a) Áno, ale až vtedy, keď bude výživné určené, nebude zaplatené aspoň tri mesiace a bude podaný návrh na exekúciu.

b) Áno, ale musí preukázať, že je aj s deťmi v hmotnej núdzi.

c) Nie. V tejto situácii si musí poradiť sama. Kým neprebehol rozvod, posudzujú sa manželia spoločne.

 

8. Proste sa to stalo, veľká láska, veľké nádeje, skvelá svadba v Japonsku, kde aj spolu žili, Marek vlastne dodnes. A zrazu po pol roku rozvod. Hádky, plač a neistota. Bude sa môcť Lucia s Markom rozviesť na Slovensku? Alebo ešte raz budú musieť spoločne vycestovať za more?

a) Rozvod sa koná na mieste, kde sa konala svadba – teda v Japonsku.

b) Lucia aj Marek sú slovenskí občania, rozvod bude, samozrejme, na Slovensku.

c) Rozvod sa koná v mieste posledného spoločného bydliska manželov, čiže sa budú musieť rozviesť v Japonsku.

 

9. Dária by si aj po sobáši chcela nechať svoje priezvisko, ale Ľuboš je kategoricky proti. Nakoniec sa dohodli. Spojovník je dobrý kompromis. Ktoré meno však bude prvé?

a) Žiadne – cez spojovník sa to už nedá. Dária sa bude musieť rozhodnúť, či si nechá svoje dievčenské meno, alebo prijme manželovo.

b) Prvé je meno zaslobodna.

c) Prvé je meno po manželovi, druhé zaslobodna.

 

10. Bum. Saška má pred maturitou, čerstvých sedemnásť a bruško sa jej začalo guľatiť. S Robom plačú, že sa strašne ľúbia, a len sa vydávať a vydávať. Darmo jej mama hovorí, nech počkajú, až sa to malé narodí, že sa poznajú krátko. Podali návrh na súd. Vraj je to formalita. Naozaj ju súd musí splnoletniť?

a) Tehotenstvo nevesty je jedným, ale nie jediným dôvodom na splnoletnenie – súd zváži všetky okolnosti.

b) Ak je Saška tehotná, tak súd musí uznať právo na splnoletnenie.

c) Na splnoletnenie musí byť súhlas zákonných zástupcov – mamy a otca, bez tohto súhlasu súd nemôže rozhodnúť.

 

1338476:fullwidth:true:true:true

 

11. Jarka to mala fakt zlé. Niečo sa stalo a zo Stana je iný človek. Nevedela síce, čo robí, peňazí mali veľa, ale potom zrazu koniec. Zmizol. Vlastne si všetci v rodine mysleli, že skončil niekde s nohami v betóne. Vyhlásili ho za mŕtveho a Jarka si vydýchla. Vydala sa a teraz čaká bábo. Ale Stano sa z ničoho nič objavil – a je to ako zo zlého filmu. Vraj sa postará o ňu aj o dieťa, vraj je podľa zákona jeho.

a) Áno. Stano má pravdu – manželstvo je platné a podľa zákona je otcom. Jarka musí podať čo najrýchlejšie návrh na zapretie otcovstva.

b) Stano si môže pískať – ak aj bolo rozhodnutie o vyhlásení za mŕtveho zrušené, neobnoví sa zaniknuté manželstvo, ak manžel toho, kto bol vyhlásený za mŕtveho, uzavrel medzitým nové manželstvo.

c) Manželstvo je síce platné a súd musí rozhodnúť o jeho zrušení opätovne, ale otcovstvo sa Stanovi nepriznáva.

 

12. Nedomysleli to: keď sa Dominika s Marcelom rozviedli, dohodli sa, že budú spolu spravovať Marcelkin fond. Ale Macka má teraz 18, je zamilovaná po uši a vôbec nevidí, že Tóno je gauner, ktorý ide len po jej peniazoch. Vydá sa a vydá. Vo svojom fonde má skoro 100-tisíc eur.

a) Ak nebolo rozhodnuté inak, rodičia sú povinní odovzdať dieťaťu jeho majetok, ktorý spravovali, najneskôr do 30 dní od dosiahnutia plnoletosti.

b) Rodičia spravujú majetok detí do času, kým deti nepreukážu, že sú schopné samostatne sa živiť, a na to nestačí mať 18 rokov, ale ukončené vzdelanie a treba mať prácu.

c) Rodičia majú možnosť rozhodnúť, že majetok, ktorý je výlučne z ich zdrojov, ochránia tak, že ho jednoducho dieťaťu nevydajú – oni ho vytvorili, majú na to právo.

 

13. Paľo sa odsťahoval do Kanady a s Jarkou sa dohodli o striedavej starostlivosti – pol roka na Slovensku, pol roka v Kanade. Dvakrát to otočili a potom sa Jurko zrazu vo svojich štrnástich rozhodol ostať v Kanade. Jarke sa zrútil celý svet.

a) Žiadne také. Jurko je slovenský občan, musí sa vrátiť domov na Slovensko.

b) Jarka môže požiadať o vysvetlenie Centrum pre medzinárodnoprávnu ochranu.

c) Jarka bude musieť vycestovať do Kanady a tam uplatniť svoje právo na syna na základe Haagskeho dohovoru.

 

14. Zdena sa zaťala. Šestnásť rokov sa starala o deti, šestnásť rokov stála pri Ferovi, kým budoval firmu. Teraz jej chce nechať niečo, ale zďaleka nie toľko, čo by si predstavovala, že jej patrí. Má pocit, že po jej chrbte išiel hore. Teraz si má hľadať zamestnanie a začínať od nuly? „Azda si nemyslíš, že ťa budem živiť do smrti,“ povedal jej Fero. „No to si teda myslím,“ hovorí Zdena. Na aký dlhý čas možno priznať výživné na rozvedeného manžela či manželku?

a) Na neobmedzene dlhý čas – kým nepreukáže schopnosť živiť sa sám či sama.

b) Najdlhšie na 3 roky odo dňa podania na súd.

c) Najdlhšie na 5 rokov odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o rozvode, vo výnimočných prípadoch viac.

 

15. Všetko prebehlo pokojne. Ona má iného – on má inú. Len na niečo zabudli. Keď ich rozviedli, Zuzka už bola v šiestom mesiaci. S Petrom sa brať hneď nechceli, radi si počkajú, až bude dieťa väčšie. Teraz ich na smrť vystrašili na matrike, vraj ako otec bude zapísaný Zuzkin exmanžel Vlado.

a) Vlado musí podať na súd zapretie otcovstva – inak bude do rodného listu dieťaťa zapísaný ako otec.

b) Do rodného listu bude zapísaný Peter na základe Zuzkinho vyhlásenia.

c) Stačí, ak Zuzka a Peter spoločne na matrike vyhlásia, že dieťa je ich.

 


Pozn.: Správne riešenia príbehov sú zjednodušené. V skutočnosti existuje množstvo ďalších spôsobov, ako sa dohodnúť, alebo nedohodnúť.

SPRÁVNE RIEŠENIA:

1b, 2a, 3c, 4a, 5a, 6a, 7a, 8b, 9c, 10a, 11b, 12a, 13c, 14c, 15a

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×