Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Fedor Flašík: Ľudia vám sami povedia, čo chcú počuť

20.02.2012 (8/2012) Dostal označenie reklamný mág, na konte má viacero politických kampaní. Pre HZDS, DÚ aj SMER. Fedor Flašík (54) tvrdí, že politický marketing je droga.
Fedor Flašík: Ľudia vám sami povedia, čo chcú počuť
3 fotografie v galérii
„Politický marketing je zaujímavá výzva, zvlášť keď sa robí poctivo a s entuziazmom.“
Autor fotografie: Ivan Pastor

Nedávno sa začal nový rok. Obzreli ste sa dozadu na ten predošlý?

Ja sa veľmi neobzerám. Patrím k ľuďom, ktorí si užívajú každý deň. Človek si musí niečo aj naplánovať, nedá sa žiť zo dňa na deň, z hodiny na hodinu. Hoci život sa dokáže zvrtnúť v priebehu krátkeho okamihu.

Ako keď vám diagnostikovali rakovinu lymfatických uzlín. Ako sa cítite?

Zatiaľ dobre. Mal by som ísť na kontrolu, na CT. Určite pôjdem na krv a bežné vyšetrenia, prehmatanie uzlín a podobne.

Ste na pozorovaní?

Áno, zatiaľ. Mal som na výber, no bolo to najhoršie rozhodnutie v mojom živote.

Sčasti ste to „vyhrali“ včasnou diagnostikou. To býva viac ako polovica úspechu.

Áno, najmä pri tých agresívnejších formách, čo ja, našťastie, nemám. Pri tomto type je v podstate jedno, kedy začnem liečbu. Či hneď, alebo až po tom, ako sa začnú prejavovať symptómy. Úspešnosť liečby je štatisticky úplne rovnaká. Toto všetko mi povedali lekári. Bolo to zvláštne rozhodnutie, Monča pri ňom bola so mnou. Ale možno som sa rozhodol správne, lebo som minimálne o dva roky oddialil chemoterapiu. Keď ju budem musieť podstúpiť, tak sa neposeriem.

Takže život ide ďalej. Máte nejaké plány v pracovnej oblasti?

Rád by som pracoval na niečom, čo ma bude baviť. Budem rád, ak prídu výzvy z oblasti reklamy, marketingu, niečo netradičné. Uvidím, nechávam to plynúť.

Na čom by ste rád pracovali v oblasti reklamy?

Mňa lákajú hlavne netradičné formy komunikácie. U nás akoby vývoj v reklamnej brandži stagnoval. Zadávatelia reklamy sa sústreďujú na printové a elektronické médiá, na vonkajšiu reklamu. Pripadá mi to veľmi konzervatívne. Nie obsahom, ale formou. V popredí je teraz internet, ktorý sa považuje za médium budúcnosti. V reklame však nevidím nejaké iné, provokatívne postupy, spôsoby ako zaujať. Navyše je u nás problém aj s tým, že obsah je nudný, otravný a ľudí štve. Osobne si myslím, že nepotrvá dlho a reklama z elektronických médií vymizne.

To ako že si zapnem seriál a nebude prerušovaný reklamou? Trochu sci-fi :-).

Je to otravné a myslím si, že do veľkej miery aj zbytočné. Ľudia sa snažia skôr vyhýbať reklame a prepínajú program, keď ide. Myslím si, že v blízkej budúcnosti si budeme môcť od nejakého operátora predplatiť televízny signál, ktorý bude filtrovaný od reklamy. Určite sa nájdu ľudia, ktorí za to radi zaplatia, a médiá budú žiť z týchto poplatkov.

Takéto niečo je už v pláne, alebo je to váš názor?

To si myslím ja. A páčilo by sa mi to. Veď film, ktorý trvá reálne hodinu a pol, pozerám s reklamami takmer tri a pol hodiny. To už ani neviem, o čom to vlastne bolo.

Rozprávame sa o tradičných druhoch reklamy. Aké môžu byť iné formy?

Budúcnosť má vonkajšia reklama. Nemusia to však byť len tradičné bilbordy. Aj klasická vonkajšia reklama začína mať estetický dizajn, aby zapadala do daného prostredia. Či v historickom centre, priemyselných zónach – vonkajšia reklama sa začína prispôsobovať rukopisu architektúry. Chápem, že niekto nesúhlasí s vonkajšou reklamou, keď pôsobí ako päsť na oko.

Výroba politickej reklamy je určite odlišná od klasickej propagácie produktu. Pracuje sa s politikmi ťažšie než s inými zadávateľmi reklamy?

Je to individuálne. Niekedy sa politici odovzdajú myšlienke, no, samozrejme, musia sa s ňou stotožniť. Na rozdiel od iného produktu je politická reklama o to ťažšia, že pracujete so živými ľuďmi. Keď politici robia niečo, v čom sa necítia dobre, hneď to zbadáte. Dôležité je politikov poznať a vedieť, ktoré polohy sú pre nich prirodzené, ktoré témy chcú komunikovať.

1189947:fullwidth:true:true:true

„Jeden politik v rodine stačí. A Monča to robí skvele,“ vraví Fedor Flašík.

Ako to zistíte?

Urobíme výskum a zistíme, kto je naša cieľová skupina, čo ju trápi. Ľudia vám sami povedia, čo chcú počuť. Podprahovo, bez toho, že by si to uvedomili. Naším cieľom potom je pretransformovať ich názory do reči politika, strany a naformulovať ich tak, aby tomu cieľová skupina rozumela a stotožnila sa s tým. Ľudia si povedia – aha, veď on hovorí to, čo si myslíme. A pritom ani netušia, že nám sami povedali, čo chcú počuť.

Odkedy sa venujete politickému marketingu?

Prvýkrát som sa s ním stretol v roku 1992 vo Viedni, keď tam boli komunálne voľby. Nejaký čas som strávil v štábe Volkspartei. Zaujalo ma, ako to fungovalo. Pracovalo sa s úplne inými emóciami ako pri neživých produktoch, zo dňa na deň sa všetko menilo. Keď sa pracuje s ľuďmi, môže sa jeden z nich zle vyspať, druhého bolí hlava, ďalší ochorie... Politický marketing je zaujímavá výzva, zvlášť keď sa robí poctivo, s entuziazmom a je tam vôľa vyhrať.

Vedeli by ste robiť kampaň strane, s ktorou nesympatizujete?

Vedel, ale nesmela by to byť strana, s ktorej myšlienkami, postojmi a lídrami bytostne nesúhlasím. Musíte byť aspoň čiastočne na jednej vlne. Nemusíte ich mať vyvesených v spálni nad posteľou, ale nesmie vám to byť celkom proti srsti.

Vzali by ste v súčasnosti ponuku na nejakú kampaň?

Teraz už kampane bežia, no v budúcnosti určite áno. Keby som dostal ponuku od subjektu, ktorý by bol niečím nový, s novými ľuďmi, určite by som sa do toho rád pustil.

V médiách rezonuje masová kampaň zoskupenia 99%. Ľuďom ide skôr na nervy, ako by sa s ňou stotožňovali. Vy na to máte aký názor?

To je typický príklad neosobnej kampane. Použili nové tváre, mnohých z nich poznám, viem, aké profesie robili, a myslím si, že ich robili veľmi dobre. Napriek tomu je tá kampaň pre mňa bez emócií. Ako keby chceli intenzitou nahradiť bezobsažnosť. Používajú fl oskuly ako napríklad, že politici vedeli za jeden deň schváliť miliardy na euroval a na druhej strane nevedia zvýšiť minimálnu mzdu. Je to veľmi zjednodušená informácia, euroval sa neschválil zo dňa na deň a navyše tieto dva výroky spolu nesúvisia. Ja dodnes neviem, koho chce táto kampaň osloviť.

No predsa 99 percent voličov.

Ale to je hlúposť. V politickej kampani nemôžete nikdy hrať na sto percent, lebo vtedy to nevyjde. Nemyslím si, že chcú osloviť 99 percent voličov. Ja tuším, že to pravdepodobne hrajú na nespokojných ľudí. To som si však domyslel a v kampani si ako cieľová skupina nemám nič domýšľať. Ja tomu mám emočne uveriť a ísť voliť túto politickú stranu.

U nás však je drvivá väčšina občanov nespokojná a s tou kampaňou sa možno stotožní. Pri televízii prikývnu, v krčme buchnú do stola a povedia – pravda je!

Predsa už Jano Slota sľuboval, že zvýši dôchodky o sto percent, a Mikuláš Dzurinda povedal, že budú dvojnásobné platy. Ak je to tak, nech povedia priamo – budeme tvrdo presadzovať zvýšenie minimálnej mzdy. Stačí. To je zrozumiteľné posolstvo. Lebo ja tvrdím, že 99 percent ľudí nevie, čo je euroval, keď to pritiahnem za vlasy.

Taká Nora Mojsejová podľa vás má šancu uspieť v marcových voľbách?

Nora Mojsejová... Pozrite... to je nezmysel – celá Nora. Je to úkaz, ktorý sa pohybuje po Pereši, veľmi podobný yetimu, len s tým rozdielom, že toho sme ešte nevideli, zatiaľ čo Noru áno. Netvrdím, že bude mať vo voľbách 0,0 percenta. Treba vychádzať z toho, že jej relácie mali určitú sledovanosť. Je však mylné a hlúpe zamieňať si „popularitu“ s volebným výsledkom. Lebo to by mohla ísť do politiky aj Martinka z Turca, veď tá tiež mala sledovanosť. Alebo nejaký farmár Jožko mohol sadnúť na „tragáč“ a ísť do politiky. Oni tomu však zatiaľ neuverili, Nora s Braňom áno a môžu dosiahnuť výsledok, ktorý sa bude pohybovať na úrovni jedného až dvoch percent.

Na Slovensku nepanuje dobrá nálada. Ľudia sú sklamaní, znepokojení, znechutení, možno majú nové tváre s jednoduchými myšlienkami veľké šance.

Súhlasím, že dôjde k vytriezveniu slovenského voliča. Myslím si, že proces výmeny politickej generácie príde, no bude to trvať také dva-tri roky.

Niektorí voliči sa však sklamali už toľkokrát, že nevedia, koho voliť.

Je tam 26 politických subjektov, človek je lenivý si to pozrieť. Pozrie si prvých šesť, povie si, že ani s jedným nesúhlasí, a ďalších 20 si nepreštuduje. Chápem, má zlé skúsenosti. No ľudia sa musia rozhodnúť a povedať, čo im vyhovuje, oni rozhodujú. Minimálne raz za štyri roky. My sme veľmi pasívny národ. Mnohé veci, ktoré sa tu v minulosti diali, by sa v civilizovaných krajinách ako Francúzsko, Veľká Británia či Taliansko nemohli stať. Ľudia by tam nekompromisne prejavili svoj postoj. My na to nie sme naučení, ešte nevieme narábať s demokraciou.

Ste jedným zo zakladajúcich členov strany SMER, prečo ste neboli aj na kandidátke?

Nechcel som ísť do politiky. Viem, že mám takú povahu, aká sa doteraz v politike nenosila.

Práve sme sa bavili o tom, že je čas na zmenu.

Ale to by chcelo novú generáciu, ja už som starý. Nie každý sa hodí do politiky. Ja som príliš prostoreký.

To je aj Nora.

Skúsiť to človek môže. No viete, vždy, keď niekam vojdete, platia tam isté pravidlá. Môžete prísť na ples v džínsoch a v košeli, ale to sa nepatrí. Tak tam radšej nechoďte. Byť za každú cenu iný, to sa dá na chvíľu. Ako napríklad Matovič. Poviete si, ten je super, ale im dal! Časom sa však pýtate – čo priniesol pre krajinu? Čo zlepšil, ako zmenil systém?

Takže jedna vec je upozorniť na problém a druhá je navrhnúť jeho riešenie?

Chvíľkovo môže byť napríklad Matovičov marketing ľuďom sympatický – ide proti prúdu, nevyzerá zle, keď sa usmeje, má jamky v lícach. Pre pomerne veľkú skupinu ľudí môže byť sympatický svojím oportunizmom, ale všetko je to zasa len forma. Kam však posúva veci, s ktorými sme nespokojní? Môže ísť do cirkusu a tam sa naňho budú ľudia chodiť pozerať. No opäť tvrdím, že existuje istá skupina recesistov, ľudí, ktorí konajú emocionálne a budú ho voliť.

Čoraz častejšie sa v politike objavujú tváre spoločensky známych ľudí. Vy ste nedostali ponuku?

Nie. Ja to mám vyriešené – jeden politik v rodine stačí. A Monča to robí skvele, v Európskom parlamente je úspešná, ešte by som jej to kazil! Ja jej držím palce a v politickom marketingu jej vždy budem pomáhať. Konzultujeme spolu množstvo vecí a ja som na ňu pyšný.

© Život Publishing, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×