Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Do Banskej Bystrice mieria hviezdy, aké sme tu ešte nemali!

03.11.2011 Exkluzívne oslávi prvé narodeniny zrekonštruovaná krytá plaváreň na Štiavničkách. Do Banskej Bystrice prídu hviezdy najväčšieho formátu.

Usporiadateľskému klubu KTV Univerzita Mateja Bela sa podaril husársky kúsok. Taká elitná spoločnosť, akou sa môže popýšiť 5. ročník Banskobystrického pohára v plávaní (5.-6. novembra), sa v slovenských bazénoch ešte nestretla. Presne rok po znovuotvorení privíta zrekonštruovaná plaváreň na Štiavničkách olympijské víťazky, majsterky sveta a samozrejme aj najlepších domácich plavcov.

Bojovať sa bude aj o Londýn

Banskobystrický pohár má už dlhšiu tradíciu, pred rokmi niesol meno Pohár primátora. „Uskutočnil sa iba jeden ročník, ďalšie sa nekonali pre nedostatok financií. Neskôr sme súťaž už pod súčasným názvom organizovali v našom univerzitnom bazéne,“ vrátil sa trocha do minulosti riaditeľ pretekov a hlavný tréner KTV UMB Banská Bystrica Milan Záborský.

1062648:fullwidth:true:true:true

Riaditeľ pretekov Milan Záborský očakáva
špičkové výkony a rekordy podujatia.

 

Kompletné vynovenie päťdesiatmetrového bazéna na Štiavničkách prinieslo novú šancu povýšiť preteky na špičkovú medzinárodnú úroveň. „Bazén dnes spĺňa všetky technické parametre pre usporiadanie významného plaveckého podujatia. Povedali sme si, že by stálo za pokus zorganizovať športovú akciu podobného rangu, ako je v skoku do výšky Banskobystrická latka. Využil som svoje kontakty so zahraničnými trénermi, úspešne dopadli aj žiadosti na európsku a svetovú plaveckú federáciu o zaradenie do európskeho kalendára, respektive kvalifikácie na olympijské hry. Očakával som, že viacerí špičkoví plavci budú chcieť splniť limity pre Londýn v dostatočnom predstihu a uvítajú tak možnosť štartu u nás, čo sa aj potvrdilo. Keď však prišla prihláška z Holandska, ostal som takpovediac paf,“ priznáva Milan Záborský.

Hviezdy bez manierov

Najväčšími ťahákmi podujatia zo skupiny elitných holandských pretekárov bude Marleen Veldhuisová, olympijská víťazka z Pekingu v štafete na 4x100 m voľný spôsob, tohtoročná majsterka sveta z krauliarskej štafety na 4x100 m v Šanghaji a svetová rekordérka na 50 m voľný zpôsob v 25 metrovom bazéne. Chýbať nebude ani jej partnerka zo zlatej pekinskej a šanghajskej štafety Ranomi Kromowidjojová, či vynikajúca znakárka Sharon von Rouwendaalová. Samozrejmá je účasť slovenskej špičky, na čele s najlepšími plavcami za rok 2010 Romanom Kučíkom a Katarínou Listopadovou. Zoznam zahraničných účastníkov doplnia výpravy z Bosny a Hercegoviny, Chorvátska, Českej republiky, Maďarska, Rumunska, Srbska a dokonca z Indie.

1062646:fullwidth:true:true:true

Jednou z hviezd Banskobystrického pohára
bude Holanďanka Ranomi Kromowidjojová.

 

Rozpočet podujatia je vyše 20-tisíc eur plus štartovné a pobytové náklady pre top pretekárov. Tí podľa slov Milana Záborského nemali žiadne nadštandardné požiadavky. Jedinou podmienkou bola samostatná miestnosť pri bazéne na masírovanie a priestor v hoteli, kde by sa mohli rozcvičovať.

667272:fullwidth:true:true:true

Vynovená plaváreň spĺňa všetky parametre na organizovanie
najvýznamnejších medzinárodných pretekov

 

Už teraz je jasné, že padnú viaceré z doterajších rekordov podujatia. „Latka pred ďalšími ročníkmi bude postavená poriadne vysoko, čo je však na druhej strane predzvesť kvalitnej účasti aj v budúcnosti,“ je presvedčený Milan Záborský. Pozrieť si naživo plavecké hviezdy, budú mať diváci možnosť iba za dobrovoľné vstupné, ktoré poslúži ako príspevok na činnosť klubu UMB. Pretekári do Banskej Bystrice prichádzajú počas tohto týždňa, bolandská výprava pricestuje v piatok večer. V sobotu o 10. hodine je v hoteli Lux naplánovaná tlačová konferencia, slávnostné otvorenie na Štiavničkách bude o 14. hodine. Nedeľný program sa začne o 9. hodine.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×